PAP / tk
Badacze z Korei Płd. opracowali przezroczystą powłokę ochronną, która ulega samoregeneracji w ciągu 30-minutowej ekspozycji na promienie słoneczne. Może to być przełom w motoryzacji. Dzięki nowym powłokom zarysowania na karoserii będą naprawiać się same.
PAP/mk
Na świecie bardzo szybko przybywa emerytów i osób powyżej 80. roku życia - już w 2030 r. 1 mld ludzi będzie miał powyżej 65 lat. Jeszcze szybciej spada w skali świata poziom dzietności - pisze brytyjski "Financial Times".
PAP / tk
W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.
PAP / pk
Zespół z MIT opracował synapsę, opartą na transporcie protonów, która obok ogromnej prędkości zapewnia oszczędność energii. Według twórców rozwiązania może to oznaczać początek nowej ery analogowej sztucznej inteligencji - znacznie potężniejszej, niż obecnie symulowana w zwykłych komputerach.
UNICEF / mł
Bardziej niż dziewczynki narażeni są chłopcy. Konsekwencje są poważne, a problem większy, niż mogłoby się wydawać. 260 tysięcy dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. UNICEF alarmuje: Ołów ma negatywny wpływ na koncentrację uwagi, pamięć oraz planowanie i rozwiązywanie problemów. Może także zwiększać agresję i zachowania antyspołeczne.
PAP / mł
Opublikowano właśnie pierwszą mapę powiązań i komunikacji między wszystkimi komórkami układu immunologicznego. Dzięki takiej wiedzy mogą powstać nowe terapie raka, chorób zakaźnych i innych schorzeń.
PAP / tk
Notujemy tendencje spadkowe poziomu rzek w Polsce, co oznacza, że w następnych dniach i tygodniach sytuacja może się pogarszać. Nasilanie się zjawiska suszy obserwujemy w Polsce od lat - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podkreślił, że aktualnie możemy mówić o intensyfikacji rozwoju wszystkich faz suszy.
PAP / tk
Szczątki chińskiej rakiety Long March-5B, która przetransportowała część nowej stacji kosmicznej Chin na orbitę okołoziemską, spadły w niedzielę do morza u wybrzeży Filipin - poinformował rząd w Pekinie. Władze filipińskie nie poinformowały dotąd, czy ktoś ucierpiał.
PAP / tk
W Brazylii po trwającej 33 godziny operacji udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami - poinformowała stacja Sky News. Przed przystąpieniem do operacji chirurdzy spędzili wiele tygodni na próbach przy wykorzystaniu technik wirtualnych.
PAP/ kb
Istnieją podejrzenia sfabrykowania wyników, na których opiera się wiele ważnych badań nad chorobą Alzheimera - wskazuje dochodzenie przeprowadzone przez periodyk „Science”. Podstawowe założenia na temat genezy choroby zostały podane w wątpliwość.
geekweek.interia.pl / tk
W mediach społecznościowych pojawiły się niezwykłe zdjęcia, na których widać tajemnicze czerwone światło rozpościerające się nad Oceanem Atlantyckim. Czym jest to nietypowe zjawisko?
PAP / tk
Inżynierowie z Politechniki Poznańskiej zautomatyzowali proces projektowania i produkcji ortez i protez kończyn. Dzięki temu - jak mają nadzieję - te spersonalizowane konstrukcje będzie można tanio, szybko i łatwo wytworzyć na drukarkach 3D.
PAP / tk
Prehistoryczny, rybokształtny czworonóg rozpoczął swą przygodę na lądzie, po pewnym czasie jednak wrócił do życia w wodzie – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.
rp.pl / tk
Projektanci ze Szwecji postanowili wykorzystać uszkodzone, nieużywane hulajnogi elektryczne i tchnąć w nie nowe życie. W efekcie ze starych urządzeń stworzyli niecodzienne, wyjątkowe meble lub inne sprzęty domowego użytku.
PAP / tk
Międzynarodowy zespół naukowców, w tym - z Polski, odkrył "uśpioną" czarną dziurę o masie gwiazdowej w Wielkim Obłoku Magellana - galaktyce sąsiedniej względem naszej. O odkryciu poinformowały ESO oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.
inzynieria.com / pk
Most Chenab to cud inżynierii. Ma ponad kilometr długości i spina krawędzie potężnej doliny. Choć jego budowa znacznie się przedłużała, jest już prawie gotowy i robi ogromne wrażenie.
National Geographic / pk
Jaki upał jesteśmy w stanie znieść? Naukowcy wykazali, że nasza odporność na wysoką temperaturę jest niższa, niż się wydaje i zależy od istotnego czynnika.
PAP / tk
Niemal 50 lat po anulowaniu lotu Philipa K Chapmana, urodzonego w Australii astronauty, oraz rok po śmierci, część jego prochów zostanie zabrana w podróż na orbitę, gdzie doświadczy nieważkości kosmosu - poinformowała australijska agencja aap.
PAP / tk
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że z powodu fali upałów w Europie w powietrzu zostanie zatrzymanych więcej zanieczyszczeń atmosferycznych, zwłaszcza na terenach miejskich. Przedstawiciele władz w Europie wydają ostrzeżenia dotyczące fali upałów w nadchodzących dniach.
PAP/ kb
W Bibliotece Narodowej (BN) w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy sześciu nieznanych kompozycji Komedy z projektu "Moja słodka europejska ojczyzna" - poinformowano w czwartek na stronie BN.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}