Źle leczona cukrzyca skraca życie o ok. 12 lat. Najczęstszą przyczyną zgonów są powikłania

Źle leczona cukrzyca skraca życie o ok. 12 lat. Najczęstszą przyczyną zgonów są powikłania
Fot. depositphoto.com
PAP/kh

Cukrzyca typu 2, zwłaszcza źle leczona, skraca życie o około 12 lat, szczególnie w przypadku pacjentów, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych - wynika z danych Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Powikłania sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne za 60 procent zgonów wśród chorych. Wśród nowej listy leków refundowanych znalazły się flozyny – nowoczesne leki w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2.

Leczenie cukrzycy przez wiele lat było oparte o leki doustne, tj. metforminy, pochodne sulfonylomocznika. Od września br. obowiązuje nowa lista refundacyjna, która rozszerza wytyczne refundacji o flozyny - nowoczesne leki w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2, które ograniczają chorobowość z przyczyn nerkowych oraz zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju niewydolności serca w cukrzycy.

Flozyny- dają korzyści na każdym etapie cukrzycy

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w rozmowie z PAP podkreśliła, że analogi GLP-1 i flozyny pomagają odwlec w czasie pewne procesy chorobowe oraz wpływają na regenerację niektórych z nich. Dają korzyści na każdym etapie cukrzycy, nawet w bardzo zaawansowanej chorobie z licznymi przewlekłymi powikłaniami. Dzięki nim dużo wcześniej, można zapobiec powikłaniom.

,,Cukrzyca typu 2 to pochodna głównie otyłości”

Według prof. Piotra Rozentryta, specjalisty chorób wewnętrznych, nefrologa i kardiologa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, "cukrzyca typu 2 to pochodna głównie otyłości". Jak podkreślił, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, co może doprowadzić do powszechności cukrzycy.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prof. Rozentryta „cukrzyca prowadzi do przewlekłego kalectwa poprzez swoje powikłania”. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 zwykle nie umierają z powodu tej choroby, ale w związku z powikłaniami, które wywołuje, np. na chorobę wieńcową oraz ostre zespoły wieńcowe, zawały, miażdżycę tętnic obwodowych i niewydolność serca. Ok. 45 proc. osób z cukrzycą choruje i umiera na przewlekłą chorobę nerek.

Prof. Rozentryt wyjaśnia, że flozyny zmniejszają albuminurię, kiedy w moczu występują drobnocząsteczkowe białka i są odpowiednią terapią dla przewlekłej choroby nerek.

- Flozyna jest bardzo dobrym narzędziem spowalniającym utratę filtracji. Z jednej strony zmniejsza szybkość progresji do mocznicy, a z drugiej strony utrzymuje chorego na wyższym poziomie filtracji zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe" - zaznacza prof. Rozentryt.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska podkreśliła, że dzięki wprowadzeniu flozyny polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 będą mieli zapewnioną odpowiednią farmakoterapią na światowym poziomie.

PAP/kh

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Reguła

Gdy po raz kolejny słyszymy, że ktoś ogranicza w diecie cukier myślimy: „Mnie to nie dotyczy”. Często jesteśmy przekonani, że nasz jadłospis wcale dużo go nie zawiera. Cukier kojarzymy zwykle ze słodkimi przekąskami, deserami, zawartością...

Skomentuj artykuł

Źle leczona cukrzyca skraca życie o ok. 12 lat. Najczęstszą przyczyną zgonów są powikłania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.