Dłuższe życie z cukrzycą bez powikłań jest możliwe

Dłuższe życie z cukrzycą bez powikłań jest możliwe
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Co osiem sekund na cukrzycę umiera na świecie jedna osoba, dłuższe życie z tą choroba jest jednak możliwe i to bez powikłań, trzeba tylko być konsekwentnym i przestrzegać podstawowych zasad - przekonywali we wtorek eksperci.

Specjaliści mówili o tym z okazji opublikowania nowego poradnika „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”, opracowanego przez dr nauk o zdrowiu Beatę Stepanow, specjalizującą się w edukacji diabetologicznej.

Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla chorych na cukrzycę i ich bliskich.

Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków, z tego aż 1 mln osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba ta nie powoduje zwykle dolegliwości i nie została u nich jeszcze wykryta. Aż 5 mln osób z powodu podwyższonego poziomu glukozy (100-125 mg/dl) na czczo ma tzw. stan przedcukrzycowy i jest nią zagrożonych. Chorują głównie ludzie starsi, po 60. roku życia, ale coraz częściej cukrzyca typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych) wykrywana jest u ludzi młodych, pięćdziesięcio- i czterdziestoletnich, a nawet młodszych.

Choć w powszechnym rozumieniu cukrzyca nie zabija to uważana jest za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Głównym tego powodem są liczne i poważne powikłania, do jakich ta choroba doprowadza. Są to zawały serca i udary mózgu, utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa), uszkodzenie nerwów obwodowych (neuropatia) oraz przewlekła niewydolność nerek (nefropatia) i tzw. stopa cukrzycowa.

DEON.PL POLECA

Powikłań cukrzycy często można jednak uniknąć lub znacznie opóźnić ich wystąpienie. Chorobę trzeba jednak wykryć jak najwcześniej (świadczy o niej poziom glukozy na czczo powyżej 125 mg/dl, jak również powyżej 200 mg/dl w tzw. próbie cukrzycowej - doustnym teście tolerancji glukozy). Dlatego badania poziomu glukozy powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. A gdy jest on podwyższony (powyżej 125 mg/dl), zlecana jest próba cukrzycowa.

Czas w tej chorobie odgrywa bardzo istotną rolę, bo im wcześniej zostanie ona wykryta, tym lepiej.

Chodzi o to, żeby na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi zapobiec uszkodzeniu naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. Na tym polega podstępność choroby, że - podobnie jak w przypadku nadciśnienia tętniczego - przez wiele lat nie powoduje żadnych poważniejszych dolegliwości. Potem się zdarza, że pierwszym jej objawem są zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek lub pogorszenie wzroku; u mężczyzn objawem cukrzycy mogą być kłopoty z erekcją.

Poradnik przystępnie wyjaśnia, jak wykryć i radzić sobie z cukrzycą. Każdy z 12 rozdziałów zawiera porady i prosty przekaz edukacyjny, a kończy się jednym głównym przesłaniem, pomagającym radzić sobie z chorobą. Odpowiednio zarządzając chorobą, diabetycy mogą żyć dłużej.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dłuższe życie z cukrzycą bez powikłań jest możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.