Cukrzyca współczesną chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią 3 mln Polaków

Cukrzyca współczesną chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią 3 mln Polaków
Fot. B. BOISSONNET / BSIP / depositphotos.com
ncez.pzh.gov.pl / pacjent.gov.pl / Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego / tk

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób we współczesnym świecie. Nierzadko nazywana jest epidemią XXI wieku. Według statystyk z 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych dotkniętych tą chorobą. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi. To choroba cywilizacyjna, która często jest konsekwencją rozwoju gospodarczego oraz urbanizacji. Zazwyczaj wiąże się z nieracjonalną dietą oraz niską aktywnością fizyczną.

Cukrzyca – statystyki

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 2014 r. na cukrzycę chorowało 422 mln dorosłych osób (dla porównania – w 1980 r. było ich 108 mln). Natomiast w Polsce w 2018 r. wśród chorych na cukrzycę było 1,3 mln dorosłych mężczyzn i 1,6 mln dorosłych kobiet.

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, „prognoza na rok 2035 to jeszcze większy wzrost zachorowań na cukrzycę – 8,8 proc., czyli aż 591,9 mln osób będzie dotkniętych cukrzycą. W 2015 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,6 mln zgonów. Kraje, w których aktualnie odnotowuje się największy odsetek zachorowań na cukrzycę, to Chiny, Indie oraz USA.

Cukrzyca – objawy i leczenie

Objawami cukrzycy może być: zmniejszona masa ciała, wielomocz, wzmożone pragnienie i ogólne osłabienie. Cukrzycę leczy się przede wszystkim poprzez stosowanie insuliny, chociaż istotną rolę w jej zwalczaniu odgrywa również zmiana stylu życia związana z odpowiednią dietą oraz regularną aktywnością fizyczną.

W leczeniu cukrzycy ważną rolę odgrywa edukacja, wiedza na temat cukrzycy, która pozwala choremu zrozumieć zasady jej leczenia, jak również istotę choroby. Umożliwia znalezienie sposobu na samodzielne życie z chorobą.

Cukrzyca – koszty

Cukrzyca to poważny problem dla wielu państw ze względu na wysokie koszty jej leczenia. „W 2018 roku Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na walkę z cukrzycą 1,45 mld zł z systemu ubezpieczeń, a pacjenci dodatkowo z własnych portfeli dopłacili 442 mln zł” – można przeczytać na portalu pacjent.gov.pl.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. jako „odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie” – informuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.

„Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne” – podaje ŚCZP.

Źródło: ncez.pzh.gov.pl / pacjent.gov.pl / Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka
13,93 zł
19,90 zł

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Praca zbiorowa
27,93 zł
39,90 zł

Zdrowie zakręcone w słoikach

Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską to kolejna książka pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Kiszonki wspomagają układ odpornościowy i pokarmowy, ponieważ naturalny proces konserwowania nie pozbawia produktów ich składników odżywczych. Dlatego...

Skomentuj artykuł

Cukrzyca współczesną chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią 3 mln Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.