Cukrzyca współczesną chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią 3 mln Polaków
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób we współczesnym świecie. Nierzadko nazywana jest epidemią XXI wieku. Według statystyk z 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych dotkniętych tą chorobą. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi. To choroba cywilizacyjna, która często jest konsekwencją rozwoju gospodarczego oraz urbanizacji. Zazwyczaj wiąże się z nieracjonalną dietą oraz niską aktywnością fizyczną.
Cukrzyca – statystyki
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w 2014 r. na cukrzycę chorowało 422 mln dorosłych osób (dla porównania – w 1980 r. było ich 108 mln). Natomiast w Polsce w 2018 r. wśród chorych na cukrzycę było 1,3 mln dorosłych mężczyzn i 1,6 mln dorosłych kobiet.
Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, „prognoza na rok 2035 to jeszcze większy wzrost zachorowań na cukrzycę – 8,8 proc., czyli aż 591,9 mln osób będzie dotkniętych cukrzycą. W 2015 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,6 mln zgonów. Kraje, w których aktualnie odnotowuje się największy odsetek zachorowań na cukrzycę, to Chiny, Indie oraz USA.
Cukrzyca – objawy i leczenie
Objawami cukrzycy może być: zmniejszona masa ciała, wielomocz, wzmożone pragnienie i ogólne osłabienie. Cukrzycę leczy się przede wszystkim poprzez stosowanie insuliny, chociaż istotną rolę w jej zwalczaniu odgrywa również zmiana stylu życia związana z odpowiednią dietą oraz regularną aktywnością fizyczną.
W leczeniu cukrzycy ważną rolę odgrywa edukacja, wiedza na temat cukrzycy, która pozwala choremu zrozumieć zasady jej leczenia, jak również istotę choroby. Umożliwia znalezienie sposobu na samodzielne życie z chorobą.
Cukrzyca – koszty
Cukrzyca to poważny problem dla wielu państw ze względu na wysokie koszty jej leczenia. „W 2018 roku Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na walkę z cukrzycą 1,45 mld zł z systemu ubezpieczeń, a pacjenci dodatkowo z własnych portfeli dopłacili 442 mln zł” – można przeczytać na portalu pacjent.gov.pl.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. jako „odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie” – informuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.
„Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne” – podaje ŚCZP.
Źródło: ncez.pzh.gov.pl / pacjent.gov.pl / Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego / tk
Skomentuj artykuł