Ziemia zmienia kolor. Ubywa niebieskich jezior

Ziemia zmienia kolor. Ubywa niebieskich jezior
Fot. The New York Public Library / unsplash.com
national-geographic.pl / tk

W latach 2013-2020 wykonano miliony zdjęć satelitarnych naszej planety. Fotografie przeanalizowali naukowcy z University of North Carolina i stworzyli z nich interaktywną mapę. Widać na niej, jak zmienił się kolor Ziemi.

Zmiana koloru naszej planety jest wynikiem globalnego ocieplenia, które szczególnie dotknęło wody zajmujące ogromną powierzchnię Ziemi.

DEON.PL POLECA
Planeta Ziemia zmienia kolor

„Naukowcy analizujący zdjęcia satelitarne Ziemi wykazali, że globalne ocieplenie zmienia kolor niebieskich jezior na mętny zielono-brązowy. Na odcień wody w jeziorze wpływa wiele czynników. Najważniejsze to obecność glonów i osadów” – czytamy na national-geographic.pl,

Istotną rolę w zmianach zachodzących w oceanach, morzach czy jeziorach odkrywa temperatura powietrza, opady deszczu i głębokość akwenów wodnych.

Badacze przeanalizowali ponad 5 milionów zdjęć Ziemi „przedstawiających 85 360 jezior i zbiorników wodnych z całego świata”. Dzięki fotografiom stworzyli interaktywną mapę, na której widać zmiany kolorów naszej planety.

Naukowcy twierdzą, że niebieskich jezior ubywa. – Cieplejsza woda, która powoduje więcej zakwitów glonów, będzie miała tendencję do zmiany koloru jezior na zielony  – tłumaczy Catherine O’Reilly, ekolożka wodna z Illinois State University i autorka nowego badania.

O’Reilly dodaje, że zmiana koloru jezior może mieć wpływ na ich wykorzystanie. – Nikt nie chce pływać w zielonej wodzie. Jeziora, o których zawsze myśleliśmy jako o schronieniu, mogą znikać wraz ze zmianą koloru.

– Może być też tak, że woda przestanie nadawać się do użytku, a wiele gatunków ryb wyginie – twierdzi naukowiec.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

Ziemia zmienia kolor. Ubywa niebieskich jezior
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.