"Mini-mózg" z próbówki nauczył się grać. Jego twórcy zaczęli współpracę z bioetykami

"Mini-mózg" z próbówki nauczył się grać. Jego twórcy zaczęli współpracę z bioetykami
Zdjęcie poglądowe. Fot. Depositphotos
Rzeczpospolita / pk

Naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli "mini-mózg" i podłączyli go do aparatury. W pięć minut nauczył się grać w popularną grę wideo z lat siedemdziesiątych.

Jak informuje portal "Rzeczpospolita" (cyfrowa.rp.pl), naukowcy z firmy Cortical Labs "stworzyli pierwszy »czujący« mózg, wyhodowany w laboratoryjnym naczyniu". Badacze przekonują jednak, że wyhodowanemu przez nich zlepkowi komórek daleko do świadomości, a nazwa "mózg" wynika wyłącznie z tego, że nie wiedzieli, jak inaczej określić stworzone przez nich "urządzenie". 

DEON.PL POLECANie zmienia to jednak faktu, że działanie wychodowanych w laboratorium komórek robi wrażenie. Sztuczny "mini-mózg", podłączony do odpowiedniego sprzętu, w minut nauczył się grać w Ponga - popularną grę wideo z lat siedemdziesiątych.

Pierwsze sztuczne "mini-mózgi" powstawały już w roku 2013 roku. Nie były jednak podłączane do środowiska zewnętrznego. Można przypuszczać, że kolejne "mini-mózgi" będą coraz bardziej złożone i będą potrafiły wykonywać coraz więcej zadań.

Jak informuje "Rzeczpospolita", naukowcy współpracują z bioetykami, aby mieć pewność, że nie stworzyli przypadkowo świadomego mózgu.

Praca naukowców została opisana w czasopiśmie "Neuron". O odkryciu informowało również BBC.

Źródło: Rzeczpospolita / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Mini-mózg" z próbówki nauczył się grać. Jego twórcy zaczęli współpracę z bioetykami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.