Historyczna operacja. Udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami

Historyczna operacja. Udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami
Fot. Cui jian / depositphotos.com
PAP / tk

W Brazylii po trwającej 33 godziny operacji udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami - poinformowała stacja Sky News. Przed przystąpieniem do operacji chirurdzy spędzili wiele tygodni na próbach przy wykorzystaniu technik wirtualnych.

Operacja została przeprowadzona w Rio de Janeiro pod kierunkiem brytyjskiego chirurga dziecięcego Noor ul Owase Jeelani z londyńskiego Great Ormond Street Hospital oraz doktora Gabriela Mufarreja z Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer.

33 godzinna operacja

Bernardo i Arthur Lima, ponad trzyletni chłopcy, przeszli w sumie siedem zabiegów, z czego ostatnie dwa trwały ponad 33 godziny, a udział brało w nich ponad 100 członków personelu medycznego.

Doktor Jeelani opisał operację jako "niezwykłe osiągnięcie" z punktu widzenia medycyny, ale dodał, że nie byłaby możliwa bez wsparcia organizacji charytatywnej Gemini Untwined, która utrzymuje się z darowizn.

- Udane rozdzielenie Bernardo i Arthura jest niezwykłym osiągnięciem zespołu w Rio i fantastycznym przykładem tego, dlaczego działalność Gemini Untwined jest tak cenna. Nie tylko zapewniliśmy nową przyszłość chłopcom i ich rodzinom, ale pokazaliśmy naszym pracownikom możliwości i wpoiliśmy im pewność siebie, aby w przyszłości z powodzeniem podjąć się tak skomplikowanej pracy - powiedział brytyjski chirurg.

DEON.PL POLECA

- To właśnie poprzez ten proces pracy zespołowej i dzielenia się wiedzą na całym świecie możemy mieć nadzieję na poprawę wyników dla wszystkich dzieci i rodzin, które znalazły się w tej trudnej sytuacji - dodał.

Jego brazylijski kolega Gabriel Mufarrej poinformował, że szpital, w którym pracuje, opiekował się chłopcami przez dwa i pół roku, a "chłopcy i ich rodzice stali się częścią szpitalnej rodziny".

Jeden z najtrudniejszych zabiegów

Rozdzielenie Bernardo i Arthura było jednym z najbardziej złożonych zabiegów tego typu, jaki kiedykolwiek przeprowadzono i wielu chirurgów sądziło, że nie zakończy się powodzeniem. Chłopcy byli najstarszymi bliźniętami połączonymi mózgiem, które rozdzielono.

Według danych organizacji Gemini Untwined, bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 60 tys. urodzeń, z czego jedynie 5 proc. to dzieci połączone głowami.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Historyczna operacja. Udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.