Wcześniaki karmione piersią lepiej się uczą

Wcześniaki karmione piersią lepiej się uczą
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Karmienie piersią sprzyja rozwojowi intelektualnemu przedwcześnie urodzonych dzieci i ich lepszym wynikom w szkole - twierdzą naukowcy. Im większa część pokarmu pochodzi od matki i im dłużej dziecko je przyjmuje, tym większe korzyści.

Urodzone przed terminem dzieci statystycznie gorzej sobie radzą z matematyką, czytaniem i zdobywaniem innych umiejętności, a jednocześnie są bardziej zagrożone pojawieniem się ADHD.

Nowe badanie, opisane na łamach „JAMA Network Open” sugeruje jednak, że karmienie mlekiem matki w pierwszych tygodniach i miesiącach skutkuje lepszym rozwojem intelektualnym wcześniaków w późniejszym czasie.

Naukowcy doszli do takich wniosków po siedmioletniej obserwacji prawie 600 dzieci urodzonych po czasie krótszym niż 33 tygodnie ciąży. Mierzyli m.in. ilość naturalnego pokarmu przyjmowanego przez niemowlęta i czas jego podawania, a później sprawdzali różne parametry rozwoju intelektualnego dzieci.

Wyższe spożycie pokarmu matki skutkowało wyższym ilorazem inteligencji, a także lepszymi wynikami w czytaniu i matematyce. Rodzice informowali także o mniejszych objawach typowych dla ADHD.

Korzystnie działało także dłuższe karmienie piersią (do 18 miesięcy). Znaczenie naturalnego pokarmu było największe dla dzieci urodzonych najwcześniej.

Naukowcy zwracają uwagę, że ich badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie wskazywało zależności przyczynowo-skutkowych. Mogą też istnieć wpływające na szkolne sukcesy czynniki, których nie wzięli pod uwagę.

Jego mocną stroną jest jednak duża liczba dzieci, szeroki zakres sprawdzanych parametrów i długi czas obserwacji.

Zdaniem badaczy wyniki wspierają zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej oraz WHO, które promują naturalne karmienie.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wcześniaki karmione piersią lepiej się uczą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.