Niebezpieczna choroba Alzheimera. Zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu

Niebezpieczna choroba Alzheimera. Zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Obszerna analiza literatury naukowej pokazała, że w chorobie Alzheimera zaburzone zostają praktycznie wszystkie ścieżki biologicznych procesów w mózgu. Badania jednak obecnie skupiają się głównie na kilku z nich.

Jak przypominają naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), prawie sześć milionów starszych Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera, a liczba ta ma się podwoić do 2050 roku. Na świecie chorych jest od 15 do 21 mln osób, a w Polsce - 350 tys.

Choroba Alzheimera a mózg

To złożone, neurodegeneracyjne schorzenie, które uszkadza pamięć, myślenie, powoduje halucynacje, prowadzi do dezorientacji, depresji. Z upływem czasu chorzy nie są w stanie żyć samodzielnie.

Obecnie biologiczne podstawy choroby są, mimo lat badań, słabo poznane.

DEON.PL POLECA

W najnowszym opracowaniu, na łamach pisma „Frontiers in Aging Neuroscience” izraelski zespół przedstawił wyniki analizy aż 200 tys. naukowych publikacji na ten temat, jakie powstały w ciągu 30 lat.

Badacze odkryli, że niemal wszystkie ścieżki biologicznych procesów, jakie zachodzą w mózgu, można powiązać z chorobą. Z 341 znanych ścieżek, w chorobie zaburzonych było 334. Prawie połowa z nich pojawiła się w przynajmniej 100 publikacjach.

„Obciążenie chorobą Alzheimera rośnie, przez co zmierzamy w kierunku neurologicznej epidemii” - mówi prof. Winston A. Hide, autor badania.

„Uzyskane przez nas wyniki sugerują nie tylko, że zaburzenie to jest niezwykle złożone, ale także, że jego patologia obejmuje większość znanych biologicznych ścieżek. Oznacza to, że skutki tej choroby sięgają dalej, niż się wydawało” - tłumaczy specjalista

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ
  • Czy od religii można się uzależnić?
  • Czym różni się depresja od nocy duchowej?
  • Czy w naszym postępowaniu częściej kierujemy się sumieniem, czy raczej niezdrowym poczuciem winy?
  • Czy diabeł zsyła choroby?

Jacek Prusak, jezuita, psycholog i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niebezpieczna choroba Alzheimera. Zaburza niemal wszystkie procesy w mózgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.