Cholesterol wpływa na rozwój choroby Alzheimera

Cholesterol wpływa na rozwój choroby Alzheimera
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Według badań amerykańskich naukowców cholesterol produkowany przez komórki glejowe w mózgu wpływa na rozwój choroby Alzheimera.

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine w USA zaobserwowali, że astrocyty stymulują rozwój choroby Alzheimera poprzez wytwarzanie i dystrybuowanie cholesterolu do komórek nerwowych. To z kolei zwiększa produkcję beta-amyloidu, tworzącego charakterystyczne dla choroby toksyczne złogi.

DEON.PL POLECA
Astrocyty to komórki glejowe, które u pacjentów z chorobą Alzheimera przechodzą duże przemiany. Dotychczas nie wiadomo było jednak, czy komórki te zmieniają się wskutek choroby, czy też się do niej przyczyniają.

Rozwój choroby Alzheimera

Zazwyczaj poziom cholesterolu w komórkach nerwowych jest niski, przez co produkcja beta-amyloidu jest ograniczona, jednak w przebiegu choroby Alzheimera neurony tracą zdolność regulowania produkcji amyloidu, co napędza dalszy rozwój neurodegeneracji – tłumaczą autorzy.

DEON.PL POLECA

Gdy badacze zablokowali u myszy zdolność astrocytów do produkowania cholesterolu, produkcja beta-amyloidu wyraźnie spadła.

 - Jeśli uda nam się znaleźć sposób zapobiegania nadprodukcji cholesterolu przez astrocyty u ludzi, mogłoby to oznaczać realny wpływ na przebieg choroby Alzheimera – komentuje dr Heather A. Ferris, autorka analizy.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Cholesterol wpływa na rozwój choroby Alzheimera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.