Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu 2022. Wiele atrakcji dostępnych online

Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu 2022. Wiele atrakcji dostępnych online
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W poniedziałek 14 marca w wielu ośrodkach naukowych Polski rusza „Tydzień Mózgu”. Wirtualne spotkania, a także tradycyjne wykłady i warsztaty poświęcone mózgowi i jego działaniu, potrwają do piątku.

Mózg to centrum zarządzania naszego ciała i siedlisko świadomości. Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Wykłady mają charakter otwarty. Są bezpłatne.

W organizację tegorocznych wydarzeń związanych ze Światowym Tygodniem mózgu włączyły się m.in. Uniwersytet Śląski, UJ, UMCS w Lublinie, Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Uniwersytet SWPS, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. Ośrodki te zaprosiły naukowców z Polski i zagranicy do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia warsztatów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie poruszany będzie temat neurobiologicznych aspektów COVID-19. Młodszych uczestników uczelnia zaprasza do udziału w Dniu Mózgu w środę 16 marca. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN. (https://www.uj.edu.pl/kalendarz/-/journal_content/56_INSTANCE_5De61CKaqzOl/10172/150036594)

Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Mózgu w Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie są „Zagadki Neuroplastyczności”. Do piątku włącznie zaplanowano tam wykłady naukowców z tego instytutu, np. prof. Małgorzaty Kossut (wykład “Neuroplastyczność”), prof. Leszka Kaczmarka ("Neuroplastyczny umysł molekularny”), prof. Katarzyny Jednoróg (“Jak nauka czytania zmienia mózg”). Z kolei dr Marcin Leśniak z Wydziału Psychologii UW omówi kwestię terapii zaburzeń poznawczych po udarze mózgu, a dr Łukasz Bola z Instytutu Psychologii PAN powie, "co robi kora wzrokowa osoby niewidomej? O plastyczności mózgu wywołanej utratą wzroku”. (więcej - na stronach https://www.facebook.com/TydzienMozgu/, https://www.facebook.com/FundacjaNenckiegohttps://nenckifoundation.eu/).

Tydzień Mózgu trwa też w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku. Naukowcy opowiedzą m.in. o tym, jak zmienia się mózg człowieka, czym jest stres rodzicielski i skąd się bierze, dlaczego nie dostrzegamy depresji u dzieci, jakie jest terapeutyczne działanie litu, dlaczego tak łatwo można wpaść w sieci uzależnień i czy psy są detektorami zapachów. Więcej - na stronie https://poznan.pan.pl/tydzienmozgu/

"Cieszymy się, że w tym roku będziemy mogli spotkać się stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji na wykładach i pokazach" – napisał w komunikacie przesłanym do mediów Marcin Centkowski, rzecznik prasowy „Młyna Wiedzy”. W programie (https://mlynwiedzy.org.pl/tydzien-mozgu-2022/) znajdują się wykłady poświęcone poświęconych problemom wpływu COVID-19 na funkcjonowanie mózgu, mózgowych korelatów przekonań religijnych, treningów funkcji poznawczych u osób starszych czy nerwicy natręctw u dzieci i młodzieży. Nie zabraknie również spotkań poświęconych dwujęzycznemu umysłowi, empatii, dyskalkulii, zaburzeniom mowy oraz starzeniu się mózgu.

W obchody włączyły się Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii "Adesse" oraz Koło Kognitywistyki z UMCS z Lublina. Uczestnicy wydarzeń organizowanych w tym mieście mogą wziąć udział w interaktywnych warsztatach czy wysłuchać wykładów naukowców z kraju i zza granicy (więcej informacji - na stronie https://www.facebook.com/events/1051561982093848/). Przewidziano też konkursy z nagrodami dla osób w różnym wieku, w tym ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod tytułem „Mózg to świetna maszyna, wielka neuronów kraina”.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronach internetowych organizatorów, ich profilach w mediach społecznościowych oraz na stronie "Tygodnia Mózgu" https://tydzienmozgu.umk.pl/Home.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu 2022. Wiele atrakcji dostępnych online
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.