Dziś Światowy Dzień Nerek. W Polsce na choroby nerek cierpi 4 miliony osób

Dziś Światowy Dzień Nerek. W Polsce na choroby nerek cierpi 4 miliony osób
Fot. B. BOISSONNET / BSIP / depositphotos.com
PAP / tk

- W Polsce na choroby nerek cierpi około 4 milionów osób. Niestety, chorzy często nie rozpoznają oznak choroby i zgłaszają się do lekarzy, kiedy narząd jest już niewydolny – przekazała Agencja Badań Medycznych.

10 marca wypada Światowy Dzień Nerek. Agencja Badań Medycznych podkreśliła, że choroby nerek bardzo często w początkowej fazie są bezobjawowe, przez co wydłuża się okres rozwoju choroby do momentu jej rozpoznania. - Niezwykle ważne są w związku z tym badania profilaktyczne, ale także rozwinięte metody leczenia – zaznaczyła.

Choroby nerek u dzieci

Jedną z chorób nerek, na którą cierpią dzieci, jest idiopatyczny zespół nerczycowy, który charakteryzuje się "nagłym pojawieniem się groźnych dla dziecka masywnych obrzęków spowodowanych ogromną utratą białka z moczem".

Tradycyjne leczenie tej choroby polega na podawaniu leków hormonalnych, jednak u prawie połowy dzieci staje się ona chorobą przewlekłą, wieloletnią, nawracającą przy próbie odstawienia leków lub zmniejszeniu ich dawki.

"Niewystarczająca skuteczność obecnych metod leczenia naraża dzieci na częste hospitalizacje z powodu nawrotów zespołu nerczycowego oraz nasiloną chorobowość z powodu działań ubocznych wieloletniej terapii" – wskazała ABM.

Jednak, jak przekazała Agencja, wczesne badanie realizowane przez badaczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dotyczące zastosowania rytuksymabu, czyli leku będącego przeciwciałem skierowanym przeciwko wybranym komórkom układu odpornościowego, daje nadzieję na zmiany.

Chorobą, która dotyka dorosłych Polaków jest zespół nerczycowy, czyli rzadko występujący zespół objawów klinicznych.

"Badacze z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii Wojskowego Instytutu Medycznego w celu pogłębienie wiedzy o rozwoju zaburzeń różnego typu w zespole nerczycowym zaproponowali nowy sposób leczenia w grupie ciężko chorych. W ramach realizowanego przez nich projektu przebadane zostaną predyspozycje genetyczne do rozwoju poszczególnych rodzajów nefropatii i odpowiedzi na leczenie" – poinformowała Agencja.

Projekty finansowane są z funduszy Agencji Badań Medycznych.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Daj się Bogu pokochać

Pokuta kojarzy nam się z dużym poświęceniem, wyrzeczeniami, a nawet z czymś strasznym i nieludzkim. Często nosimy w sobie obraz pokutujących ludzi, którzy są skoncentrowani na sobie i swoim cierpieniu, samotni,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś Światowy Dzień Nerek. W Polsce na choroby nerek cierpi 4 miliony osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.