Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu

Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu
Polscy lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu (Fot. facebook.com/Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)
uck.pl/dm

Lekarzom z  Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udało się zregenerować płuco, które początkowo nie nadawało się do przeszczepu. Było to możliwe dzięki perfuzji ex vivo . To pierwszy taki zabieg w Polsce.

Perfuzji ex vivo, czyli EVLP (ang. ex vivo lung perfusion) to uznana na całym świecie metoda, która daje szansę na wykorzystanie do transplantacji płuc, które pierwotnie zostały sklasyfikowane jako nienadające się do przeszczepienia.

Polega ona na tym, że narząd przez kilka godzin regenerowany jest poza ciałem dawcy w urządzeniu zwanym platformą perfuzyjną. Cały proces odbywa się poza organizmem dawcy.

Perfuzję płuc ex vivo po raz pierwszy przeprowadzili specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Inicjatorem wydarzenia był dr n. med. Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i doktor Karolak wykonywał EVLP w trakcie pracy w Toronto General Hospital.

DEON.PL POLECA

Metoda EVLP

- Jest to uznana i  wykonywana na świecie metoda, gdzie pobiera się marginalne płuca (pierwotnie nienadające się do przeszczepienia) od dawcy i podłącza do specjalnej aparatury. Następnie się je wentyluje, wykonuje perfuzję, a tym samym poddaje procesowi regeneracji. To się dzieje w takim idealnym „środowisku” dla płuc. Po 4  lub 6 godzinach ocenia się ich parametry i na podstawie tych wyników oraz oceny klinicznej decyduje się o  przeprowadzeniu przeszczepienia płuc - tłumaczy Wojciech Karolak.

Polscy lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu (Fot. facebook.com/Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)Polscy lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu (Fot. facebook.com/Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)

 

Stosowanie perfuzji płuc ex vivo w gdańskim szpitalu mogłoby w znaczącym stopniu zmniejszyć problem z narządami do przeszczepień.

- Obecnie około 10 do 15 procent płuc przy pobraniu wielonarządowym nadaje się do przeszczepiania, a zapotrzebowanie jest dużo większe. Ta technika mogłaby sprawić, że ta liczba zwiększyłaby się o 20 lub 25 procent – zaznacza Karolak.

W perfuzji ex vivo wykonanej w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego udział wzięli m.in. Marx Runge oraz Ernst Buiter z firmy XVIVO, dr Alexis Salma z  Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej szpitala uniwersyteckiego w Essen w  Niemczech.

Zespół przeprowadzający EVLP składał się również z pielęgniarek instrumentariuszek oraz pielęgniarek anestezjologicznych.

Bardzo ważną rolę w  procedurze odgrywa perfuzjonista. W procedurze przeprowadzonej w UCK udział brały Danuta Formella i Beata Śledzianowska oraz lekarz Nikodem Ulatowski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Zabieg perfuzji płuca ex vivo został wykonany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym 25 stycznia br.

uck.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.