Zoperowano nienarodzone dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową

Zoperowano nienarodzone dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową
Dzięki tym operacjom nienarodzone jeszcze dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową zyskały szansę na prawidłowy rozwój płu (Fot. wum.edu.pl)
wum.edu.pl/Facebook/dm

Specjaliści z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie przeprowadzili unikalne w skali kraju operacje u dwóch pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów. Dzięki operacjom nienarodzone jeszcze dzieci zyskały szansę na prawidłowy rozwój płuc. Po operacjach zarówno pacjentki jak i ich dzieci czują się dobrze. 

 Operacje odbyły się 29 i 30 listopada w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Przeprowadzono je u dwóch pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów.

Wada występuje z częstością 1:4000 ciąż i wiąże się z bardzo złym rokowaniem dla noworodka. W najcięższych postaciach przepuklin przeponowych zabieg FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion) jest jedyną szansą dla dziecka, na co wskazują wyniki badań, opublikowane w New England Journal of Medicine w lipcu 2021. 

Zabieg FETO polega na fetoskopowym założeniu miniaturowego balonu do tchawicy płodu, co znacznie zwiększa szanse na prawidłowy rozwój płuc dziecka. Miniaturowy balon zostanie usunięty w 34. tygodniu ciąży, również techniką fetoskopową, a dzieci poddane będą jeszcze kolejnej operacji po porodzie.

DEON.PL POLECA

Unikalne operacje FETO przeprowadził zespół w składzie: dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn, po dwóch miesiącach intensywnych przygotowań. Zabieg odbył się we współpracy z zespołem anestezjologicznym pod kierunkiem lek. Ewy Gęszki oraz z zespołem pielęgniarek instrumentacyjnych oraz anestezjologicznych pod kierunkiem Anny Jaguś.

Po operacjach zarówno pacjentki jak i ich dzieci czują się dobrze. 

wum.edu.pl/Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja Krzysztof Biel i Justyna Kusztal

Recenzowany zbiór tekstów oparty jest na literaturze naukowej i popularnonaukowej, w dużym zakresie anglojęzycznej. Struktura i treści wszystkich opracowań odpowiadają wymogom prac pedagogicznych: na początku zawierają opis zjawisk i wyniki badań empirycznych, a dalej autorskie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zoperowano nienarodzone dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.