Naukowcy zaobserwowali największy wybuch słoneczny w historii

Naukowcy zaobserwowali największy wybuch słoneczny w historii
fot. NASA / unsplash.com
rmf24.pl / ml

Sonda Solar Orbiter ESA uwieczniła największy do tej pory wybuch słoneczny na jednym zdjęciu. Naukowcy będą badać teraz jego konsekwencje.

Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowała duży koronalny wyrzut masy, czyli gigantyczny obłok plazmy, który został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Wideo, które zostało zmontowane z pojedynczych zdjęć pokazuje jak gwałtowną i nieprzewidywalną naturę ma nasza najbliższa gwiazda.

DEON.PL POLECA
Wideo można zobaczyć poniżej:

Jeśli wybuch dotarłby do Ziemi, jego konsekwencje mogłyby być bardzo poważne. Przede wszystkim uszkodzeniu uległyby satelity i systemy łączności na całym świecie, zagrożone byłoby życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a urządzenia elektroniczne na Ziemi mogłyby odmówić posłuszeństwa. Tym razem jednak wybuch nie był wymierzony w Ziemię.

Instrument sondy - Full Sun Imager (FSI) obserwuje pełen dysk Słońca, a zbliżające się obecnie do niego sonda w marcu znajdzie się w odległości zaledwie 0,3 dystansu Słońce - Ziemia.

Solar Orbiter nie jest jedyną sondą, która bada Słońce. Do obserwacji zdarzenia skierowano też kolejne sondy - Parker Solar Probe NASA i europejsko-amerykański SOHO (Solar and Heliospheric Observatory).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

...Wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli...” 
(Mk 4,11-12).

Czyżby Jezus naprawdę chciał, żeby słuchający nie widzieli i nie rozumieli? Oczywiście, nie. Z tych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy zaobserwowali największy wybuch słoneczny w historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.