Naukowcy wyhodowali ludzkie komórki mózgowe i nauczyli je grać w grę wideo

Naukowcy wyhodowali ludzkie komórki mózgowe i nauczyli je grać w grę wideo
fot. depositphotos.com
newscientist.com

Brzmi to jak historia z gatunku science-fiction, jednak konsekwencje tego badania mogą zrewolucjonizować naukę o ludzkim mózgu. 

Za projektem i badaniem stoją naukowcy i inżynierowie z Cortical Labs. Stworzyli oni strukturę, którą można określić mianem “miniaturowych mózgów”. Te składają się z 800 tysięcy do miliona sztucznie wyhodowanych komórek mózgowych, które na szalce Petriego połączone są za sprawą mikroelektrod służących do komunikacji. 

Dalszą częścią eksperymentu była próba “nauczenia” komórek mózgowych gry w popularną grę wideo “Pong”, która była popularna w czasach pierwszych komputerów. W grze chodzi o odbijanie piłki między dwoma zawodnikami z prawej i lewej strony ekranu. Brak odbicia oznacza punkt dla przeciwnika. 

DEON.PL POLECA

Naukowcom udało się nauczyć “sztuczne mózgi” grać w grę, rozpoznać jej zasady i sprawić, że kontynuowała rozgrywkę. Ta była jednak zmodyfikowana, bowiem usunięto z niej przeciwnika. Jedna strona odbijała piłkę od brzegu ekranu z drugiej strony, zupełnie jak w grze w squasha. 

Komórki mózgowe uczą się grać w ponga

Nadzorujący badania Brett Kagan przyznał, że komórki mózgowe w tym przypadku przypominają istoty zamknięte w Matrixie, gdzie gra wideo jest całym wirtualnym światem w ramach którego funkcjonują. 

Jak przyznaje Kagan, wyniki były zaskakujące, bowiem komórki mózgowe gry uczyły się szybciej niż systemy oparte o sztuczną inteligencję cyfrową. Pierwsze rezultaty nauki dało się zaobserwować już po kilku minutach. 


Celem Cortical Labs jest synchronizacja ludzkiego umysłu z maszyną, a wspomniane badanie stanowi zaledwie krok do osiągnięcia tego celu. Możliwe jednak, że jest to krok milowy, który sprawi, że ludzie-komputery nie będą tylko domeną świata sci-fi.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy wyhodowali ludzkie komórki mózgowe i nauczyli je grać w grę wideo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.