Ostrzeżenie przed jednoczesnym zakażeniem grypą i koronawirusem

Ostrzeżenie przed jednoczesnym zakażeniem grypą i koronawirusem
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Eksperci w Niemczech ostrzegają przed wystąpieniem tej zimy jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem, co jest określane jako twindemia.

„Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy” – ostrzegł kilka dni temu na Twitterze minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach. W kraju notowanych jest coraz więcej przypadków grypy, a także koronawirusa, szczególnie wśród osób starszych - informuje w niedzielę portal RND.

Liczba zachorowań na grypę znacznie wzrosła od końca września - wynika z danych berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI).

- Wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany - powiedział Ralf Duerrwald z RKI.

DEON.PL POLECA

W zeszłym roku przypadków grypy było mniej, niż się spodziewano.

- Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne, a przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników” - wyjaśnił ekspert z RKI. Nie jest też jasne, jak w nadchodzących miesiącach rozprzestrzeni się koronawirus - zależeć może to m.in. od tego, który wariant patogenu okaże się dominujący i jakie będzie miał właściwości.

Jednym z czynników o znaczącym wpływie na rozprzestrzenianie się wirusa grypy i koronawirusa jest wskaźnik szczepień.

"W Niemczech pozostaje on zbyt niski we wszystkich grupach wiekowych. Celem UE jest 75 proc. zaszczepiopnych wśród osób starszych” – przypomina portal RND. Jak podaje RKI, w Niemczech tylko 47 proc. osób powyżej 60. roku życia zostało zaszczepionych w minionym sezonie.

„Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny, aby zapobiec ciężkim przebiegom grypy i aby uniknąć dodatkowego obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Szczepienie przeciw grypie jest w tym roku wyjątkowo istotne” – podkreśla Sabine Wicker, wiceszefowa Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko).

Jak przypomniała, szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup ryzyka: ludzie starsi, z zaburzeniami odporności, kobiety w ciąży, osoby po przebytych chorobach oraz personel medyczny. „Możliwe jest jednoczesne zaszczepienie się przeciwko grypie i Covid-19” – dodała Wicker.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciw koronawirusowi, to większość Niemców (ok. 62 proc.) otrzymała co najmniej jedną dawkę przypominającą.

„Szczepienie czwartą dawką (drugą dawką przypominającą) postępuje powoli. Jak dotąd przyjęło ją tylko ok. 9 mln Niemców, czyli niecałe 11 proc. ludności” – informuje RND. Jednocześnie nadal około 18 mln osób (ok. 22 proc.) w ogóle nie zaszczepiło się przeciw COVID-19. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ryszard Abraham

Ikona PRL-u. Genialny naturszczyk. Oryginał

Miał ochrypły głos i cięty dowcip. Powtarzał, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi. Włóczył się po Polsce, a potem po Nowym Świecie. Chwytał się różnych zawodów: był kamieniarzem, grabarzem,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ostrzeżenie przed jednoczesnym zakażeniem grypą i koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.