Naukowcy odkryli nowy gatunek rekina. Jego oczy sprawiły, że porównali go do demona

Naukowcy odkryli nowy gatunek rekina. Jego oczy sprawiły, że porównali go do demona
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Sergey Omelchenko / unsplash.com)
national-geographic.pl / tk

W 2013 roku badacze odkryli w Australii nieznany dotąd gatunek rekina. Jego wygląd, a w szczególności przenikliwe spojrzenie sprawiło, że porównali go do demona.

Odkrycie nieznanego wcześniej gatunku rekina, któremu nadano nazwę "Apristurus ovicorrugatus" miało miejsce 10 lat temu. "To właśnie wtedy naukowcy trafili na nietypowe jaja rekina o prążkowanej osłonce. Nie od razu wiedzieli, jak je zidentyfikować. Pomogła im w tym martwa ciężarna samica nieznanego gatunku, znaleziona u wybrzeży Australii Zachodniej" – czytamy na national-geographic.pl.

DEON.PL POLECAPoczątkowo naukowcy błędnie zidentyfikowali samicę jako przedstawicielkę gatunku "Apristurus sinensis". Jednak po porównaniu jaj, jakie miała w sobie z innym podobnym okazem muzealnym, zorientowali się, że mają do czynienia z nowym gatunkiem.

"Demoniczne" oczy rekina

Badacze szczególnie zwrócili uwagę na nietypowy wygląd rekina, co sprawiło, że porównali go do demona. Gatunek ten wyróżnia się spośród innych swoimi nadzwyczajnie jasnymi oczami.

Naukowcy opisali nieznany wcześniej gatunek "Apristurus ovicorrugatus" w czasopiśmie "Journal of Fish Biology". "Rogowe otoczki (tzw. torebki syreny – przyp. red.) jaj tego gatunku mają mocno podłużne krawędzie w kształcie litery T na powierzchni grzbietowej i brzusznej, które są unikatowe dla rodzaju 'Apristuru'" – czytamy. 

Co ciekawe, rekiny z nowoodkrytego gatunku składają jaja, które znajdują się w charakterystycznych rogowych otoczkach. Z kolei Otoczki te nazywa się… diabelskimi sakiewkami lub torebkami syreny. Jak widać, nie tylko oczy rekina sprawiają, że można go nazwać "demonicznym".

Jak podaje national-geographic.pl, "Ostatnie odkrycia dowodzą, że prawdopodobnie nadal nie znamy jeszcze wszystkich".

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Naukowcy odkryli nowy gatunek rekina. Jego oczy sprawiły, że porównali go do demona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.