Na niebie przez tydzień będzie widoczne "nowe słońce". Co się dzieje z Betelgezą?

Na niebie przez tydzień będzie widoczne "nowe słońce". Co się dzieje z Betelgezą?
Betelgeza (fot. ESO/Digitized Sky Survey 2 / http://www.eso.org/public/images/eso0927e/, CC BY 4.0 / commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28967349)
spidersweb.pl / tk

Betelgeza to gigantyczna gwiazda, która według najnowszych badań może wybuchnąć jako supernowa wcześniej, niż ktokolwiek przypuszczał. Oznacza to, że jej eksplozja będzie tak jasna, że gwiazdę będziemy widzieć w ciągu dnia przez około tydzień. Można więc stwierdzić, że na niebie ukaże się „nowe słońce”.

Betelgeza nie jest starą gwiazdą, bowiem liczy około 10 milionów lat. Dla porównania nasze Słońce ma około 5 miliardów lat. Betelgeza jest ponad 700 razy większa niż Słońce i dlatego już zaczyna umierać.

"Betelgeza to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. Jest to czerwony olbrzym, który znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona. Jest to także pulsująca gwiazda zmienna, co oznacza, że zmienia swoją jasność w regularnych cyklach. Zwykle trwa to około 400 dni, ale czasem są też krótsze lub dłuższe okresy" – czytamy na portalu spidersweb.pl.

W ostatnich latach naukowcy zaobserwowali, że jasność gwiazdy wzrosła o niemal 50 proc., a jej cykl pulsacji skrócił się do około 200 dni. Według najnowszych badań oznacza to, że Betelgeza może być bliska wybuchu supernowej. Jest to eksplozja, która kończy żywot gwiazd.

DEON.PL POLECA

Betelgeza przyćmi Księżyc

"Jeśli tak by się stało, Betelgeza stałaby się tak jasna, że byłaby widoczna nawet w ciągu dnia i a jej światło tak intensywne, że rzucałoby cienie w nocy. W nocy przyćmiłaby swoim blaskiem nawet Księżyc" – podaje spidersweb.pl. Wybuch gwiazdy nie byłby groźny dla ludzi, ponieważ Betelgeza znajduje się zbyt daleko, aby jej promieniowanie mogło nam zagrozić.

Naukowcy nie wiedzą, kiedy dokładnie nastąpi eksplozja obiektu. Może stać się to nawet za kilka lat, lub dużo później – za kilka tysięcy bądź za kilkaset tysięcy lat. Póki co badacze obserwują gwiazdę i uczą się jej zachowania.

Źródło: spidersweb.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na niebie przez tydzień będzie widoczne "nowe słońce". Co się dzieje z Betelgezą?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.