Pierwsza operacja przy użyciu robota da Vinci
Pierwszą w Polsce operację przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci przeprowadzono w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Pacjentem był 71-letni mężczyzną chory na raka jelita grubego.
Robot chirurgiczny da Vinci, który został zakupiony przez wrocławski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce. Wraz z kompletem narzędzi kosztował 8,6 mln zł. We wrocławskim szpitalu - dzięki grantom naukowym - zapewniono finansowanie 30 operacji.
- Operacja przebiegła sprawnie, jeżeli nie będzie powikłań mężczyzna powinien wyjść do domu po dwóch dniach - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prof. Wojciech Witkiewicz. Dzięki zastosowaniu robota da Vinci zabieg nie był tak rozległy, jak podczas stosowania tradycyjnych metod. - Po tradycyjnej operacji pacjent musiałby zostać w szpitalu około 8-9 dni - tłumaczył profesor.
W poniedziałek zostanie przeprowadzona jeszcze jedna operacją, również w tym przypadku chirurdzy będą usuwać guza jelita grubego. Wrocławski szpital do końca roku zamierza przeprowadzić jeszcze kilkanaście operacji z użyciem robota da Vinci.
Robot składa się z czterech ramion zaopatrzonych w narzędzia chirurgiczne. Chirurdzy nim sterujący mają do dyspozycji dwie konsole. Dzięki urządzeniu chirurg uzyskuje trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach, przez co ma możliwość bardzo precyzyjnego preparowania tkanek bez ryzyka uszkodzenia otaczających struktur. Sterowanie narzędziami odbywa się poprzez specjalne przekładnie, które całkowicie eliminują nawet najmniejsze drżenie rąk chirurga.
Dzięki zastosowaniu robota w zabiegach operacyjnych znacząco ogranicza się liczba powikłań, zmniejsza się ilość krwi, którą należy przetoczyć, oraz skraca się czas pobytu pacjenta w szpitalu.
- Z punktu widzenia chirurga należy podkreślić, że zręczność narzędzi robota przekracza zręczność rąk ludzkich, a trójwymiarowa wizualizacja, oddająca rzeczywiste warunki operacji, zwiększa dokładność i precyzję - mówił profesor Witkiewicz. Pacjent operowany przy pomocy da Vinci odczuwa mniejszy ból pooperacyjny, ma mniejsze blizny i szybciej przechodzi rekonwalescencję.
Da Vinci od lat stosowany jest w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-passów. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu robot będzie wykorzystywany na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii, ginekologii i kardiochirurgii. Lekarze z wrocławskiego ośrodka przechodzą cykl szkoleń przygotowujących do pracy z urządzeniem, które odbywają się w placówkach w Europie.
Na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów prowadzonych przy pomocy robota. Kosz takich operacji, według obliczeń dyrektora szpitala, waha się w granicach 18 - 24 tys. zł. W przyszły roku wrocławska lecznica chce przeprowadzić około 100 zabiegów przy użyciu da Vinci.
Skomentuj artykuł