Koło Krakowa powstanie satelitarna stacja naziemna. "Jest niezbędna do obsługi misji kosmicznych"

Koło Krakowa powstanie satelitarna stacja naziemna. "Jest niezbędna do obsługi misji kosmicznych"
Fot. VM Quezada / unsplash.com
PAP / tk

W tym roku mają się rozpocząć prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa. Inwestycja stanie się owocem współpracy AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.

Laboratorium AGH, czyli satelitarna stacja naziemna powstanie na terenie lotniska aeroklubu, będzie się składało z pomieszczeń, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

- System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych - przekazała rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Stacja satelitarna jest niezbędna

Zdaniem prof. Tadeusza Uhla, dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, inwestycja posłuży pracownikom i studentom uczelni. - Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską - ocenił profesor.

DEON.PL POLECA

Oprócz tego stacja ma stać się, zdaniem naukowca, "bazą techniczną", a idące za tym możliwości pozwolą na kształcenie w Centrum studentów "w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Studenci i pracownicy Akademii będą mieli możliwość zbierania i przetwarzania danych na potrzeby administracji publicznej. W nowej jednostce testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych, zarówno na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, jak i między satelitami.

Ma ona stać się też miejscem, gdzie realizowane będą przedsięwzięcia, którym celem stanie się opracowanie nowych technologii kosmicznych. Realizowane będzie to we współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi i przemysłem kosmicznym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

- Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu - podkreśliła dyrektor aeroklubu Sabina Hawryłko.

Prowadzona współpraca to też szansa dla studentów i pracowników AGH, którzy będą mogli uczestniczyć w kursach podstaw pilotażu szybowców i samolotów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Koło Krakowa powstanie satelitarna stacja naziemna. "Jest niezbędna do obsługi misji kosmicznych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.