Szczęścia można się nauczyć. Jak tego dokonać?

Szczęścia można się nauczyć. Jak tego dokonać?
Fot. depositphotos.com
PAP / gś

Według naukowców z brytyjskiego uniwersytetu szczęście jest czymś, czego można się nauczyć. Nie jest to jednak prosta droga i wymaga ciągłego wysiłku. Pomóc w osiągnięciu szczęścia może kontakt z naturą, pisanie dziennika, pomoc innym czy medytacja.

Zespół naukowców z University of Bristol opracował dla swoich studentów wyjątkowy kurs – „Science of Happiness” (nauka o szczęściu). Jego uczestnicy w trakcie zajęć mają możliwość dowiedzieć się co nauka i najnowsze badania mówią o byciu szczęśliwym.

Szczęście jest jak sport, można się go nauczyć

Projekt ruszył w 2018 roku, a jego wynik potwierdził skuteczność wprowadzonych metod. W badanej grupie 228 studentów poziom szczęścia wzrósł o 10-15 procent, jednak trwała poprawa nastąpiła jedynie u osób, które nawyki sprzyjające szczęściu wprowadziły do swojej codzienności. Pokazało to zatem jak ważna w utrzymaniu wyuczonego szczęścia jest systematyczność i odpowiednia rutyna.

- To tak jak z siłownią, nie możemy oczekiwać, że po jednych zajęciach będziemy na zawsze sprawni. Podobnie, jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy nieustannie pracować nad naszym zdrowiem psychicznym. Inaczej poprawa jest tylko czasowa – powiedział prof. Bruce Hood, autor projektu opisanego na łamach magazynu „Higher Education”.

DEON.PL POLECA

- Nasze badanie pokazuje, że samo ukończenie jakiegoś kursu, czy to będą zajęcia na siłowni, medytacyjne odosobnienie czy oparty na dowodach kurs na temat szczęścia, taki jak nasz, to dopiero początek. Zdobytą wiedzę trzeba wprowadzić w życie - podkreśla badacz.

Jak nauczyć się szczęścia?

Według twórców kursu bardzo ważnym czynnikiem jest pozytywne podejście do innych.

- Znaczna część kursu opiera się na interwencjach z zakresu psychologii pozytywnej, które odwracają uwagę od własnej osoby, przez pomaganie innym, spędzanie czasu z przyjaciółmi, wdzięczność i medytację. To działania odwrotne do promowanych przez doktrynę ‘samopomocy’, ale niezliczone badania pokazały, że wyjście z własnej głowy odciąga nas od negatywnego rozpamiętywania, które może być podstawą naprawdę wielu psychicznych problemów – wyjaśnia jeden z nich.

Jak się okazuje w byciu szczęśliwym pomagają również medytacja, trening wdzięczności, pomaganie innym czy proste pisanie dziennika. Eksperci zwracają jednak uwag na istnienie jeszcze innych sposobów. Tu zaskoczeniem może okazać się m. in. rozmowa z obcymi ludźmi, która jest problematyczna i niekomfortowa dla sporej części naszego społeczeństwa, czy media społecznościowe, które nie są złe dla wszystkich, ale mogą zaszkodzić tym, którzy szczególnie dbają o swoją reputację. Z kolei dawanie prezentów daje nam więcej radości niż obdarowywanie samych siebie, a spacery to potężna broń, która wycisz negatywne myślenie i pomaga w walce  z depresją.

W obliczu tych badań należy pamiętać także o tym, jak negatywnie na nasze życie wpływa samotność, która może osłabiać naszą odporność oraz o istocie optymizmu, który przedłuża życie. Dobrą decyzją będzie też zadbanie o odpowiedną ilość pozytywnych bodźców, a ograniczenie kontakt z tymi negatywnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Wasilewska, Monika Szubrycht
  • Bywasz często smutny, choć nie masz ku temu powodów?
  • Boisz się, że nigdy nie uporasz się z traumami okresu dojrzewania?
  • Masz żal do rodziców o to, jak wygląda twoja dorosłość?
  • Poświęcasz się dla innych, choć...

Skomentuj artykuł

Szczęścia można się nauczyć. Jak tego dokonać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.