PAP / tk
- Ten płyn może zastępować krew, na razie tylko (i aż) w obszarze wymiany gazowej - jest w stanie doprowadzić do tkanek tlen i odebrać z nich dwutlenek węgla. Mamy do czynienia z przełomem, jeśli chodzi o przyszłość medycyny - powiedział prof. Wojciech Lisik z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM.
Onet.pl / jh
Mycie włosów i skóry głowy to codzienna czynność higieniczna, ale ludzie mają różne podejścia do tego zabiegu. Niektórzy są przekonani, że aby skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, trzeba nałożyć szampon przynajmniej dwa razy. Inni natomiast twierdzą, że wystarczy umyć włosy tylko raz. Prawda może was zaskoczyć.
KAI/dm
Watykan zmodernizował swój najważniejszy teleskop, który znajduje się na górze Mount Graham w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki automatycznemu systemowi sterowania będzie go można obsługiwać zdalnie z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. System sterowania został zbudowany przez czeską firmę ProjectSoft, która na co dzień zajmuje się automatyką przemysłową m.in. w browarach.
PAP / pk
Ok. 10 tys. lat temu na wyspie Wrangla zaczęła rozwijać się izolowana populacja mamutów. Po kilku tysiącach lat populacja zniknęła, naukowcy zaś nie potrafią wskazać przyczyn jej wyginięcia - czytamy na łamach pisma "Cell".
PAP / pk
Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków - opisują naukowcy na łamach pisma "Science Advances".
PAP / pk
Astronomowie zaobserwowali, jak uaktywnia się ogromna czarna dziura położona w centrum innej galaktyki. To pierwsza tego typu obserwacja w historii.
PAP / pk
Słonie zwracają się do siebie odpowiednikiem imienia, które jest charakterystyczne dla każdego osobnika - wynika z badań opartych na obserwacji dzikich stad słoni w Kenii. Publikacja na ten temat została opublikowana w poniedziałek na portalu czasopisma naukowego "Nature".
PAP / pk
Czas może nie być fundamentalnym elementem naszej fizycznej rzeczywistości - dowodzą włoscy naukowcy na łamach "Physical Review A". Wyniki ich badań są zaskakujące i rzucają nowe światło na to, jak rozumieć czas.
PAP / pk
Grupa szwajcarskich naukowców opracowała nową recepturę czekolady, do produkcji której wykorzystano odpady z owoców kakaowca, zawierające naturalny cukier. Nowa metoda produkcji czekolady jest bardziej zrównoważona od tradycyjnej - twierdzą badacze.
PAP / mł
- Biorąc pod uwagę, że systemy oparte na sztucznej inteligencji są coraz łatwiejsze do zbudowania, złośliwe podmioty będą miały możliwość wykorzystania AI do tworzenia coraz większych polaryzacji w społeczeństwie –mówi dr Ziang Xiao z Johns Hopkins University.
PAP/dm
Do tej pory skorzystało z możliwości zastrzeżenia PESEL-u ponad 2,7 mln obywateli. Najchętniej wybieraną formą zastrzeżenia PESEL-u jest aplikacja mObywatel - przekazał podczas konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
onet.pl/dm
Burza to zjawisko, które kojarzy się raczej z tym, żeby nie wychodzić na zewnątrz. Onet jednak przypomina, że pioruny potrafią stanowić poważne zagrożenie nawet dla tych, którzy są w mieszkaniu, czy w domu. Uderzenie pioruna może spowodować poważne uszkodzenia instalacji elektrycznej, niszczyć podłączone do niej urządzenia, a nawet prowadzić do pożaru lub śmierci, jeśli osoba znajduje się zbyt blisko gniazdka sieciowego.
polsatnews.pl / tk
W sobotni wieczór nad Portugalią i Hiszpanią zaobserwowano spadający meteor. Obiekt przez kilka sekund rozświetlił niebo tak mocno, że noc wydawała się być dniem. W sieci krąży wiele filmów ukazujących to spektakularne widowisko.
Twoja Pogoda, Gazeta, Wikipedia / pk
Kto z nas nie słyszał o "zimnej Zośce" i "zimnych ogrodnikach"? Ludowe przysłowia i podania od pokoleń przygotowują nas na majowe załamanie pogody, w czasie którego mogą pojawiać się przymrozki, niszczące dopiero co rozwinięte rośliny. Powtarzalność tego zjawiska, która z perspektywy wielu lat obserwacji jest wyjątkowo precyzyjna i przewidywalna, można jednak łatwo wytłumaczyć. Czytając ten artykuł dowiesz się, co wywołuje załamanie pogody w połowie maja i dlaczego nosi ono nazwę "zimnych ogrodników".
Prawa kwantowe, które stanowią o naszej spójności i sprawiają, że możemy bez problemu oprzeć się o ścianę czy też chwycić do ręki kubek, rządzą całym wszechświatem - wyjaśnia Agnieszki Defus w książce „Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy”.
PAP / pk
Istnieje przypadłość neurologiczna, w wyniku której chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Są one wręcz demoniczne - informują naukowcy na łamach pisma "The Lancet".
KAI / pk
Ciągle jeszcze mało znanym tematem "widzeń przed śmiercią" zajęła się na łamach "New York Timesa" 12 marca dziennikarka Phoebe Zerwick. Wykłada ona literaturę w Wake Forest University w Północnej Karolinie. W obszernym 7-stronicowym artykule postanowiła w sposób literacki przedstawić osiągniecia naukowe Chrisa Kerra - doktora medycyny, neurobiologa, który od 1999 jest dyrektorem Hospicjum w Buffalo.
PAP / gś
Według naukowców z brytyjskiego uniwersytetu szczęście jest czymś, czego można się nauczyć. Nie jest to jednak prosta droga i wymaga ciągłego wysiłku. Pomóc w osiągnięciu szczęścia może kontakt z naturą, pisanie dziennika, pomoc innym czy medytacja.
PAP / gś
Ostatni raport przeprowadzony przez Santander Consumer Bank wykazał, że aż 88 procent Polaków robi zakupy za pośrednictwem e-commerce, a 59 proc. z nich w ten sposób dokonuje zakupu odzieży i obuwa.
PAP / gś
Profil Marii Skłodowskiej-Curie znajdzie się na nowych francuskich monetach o nominale pięćdziesięciu centów. Oprócz niej podobnie uczczone zostaną Simone Veil oraz Josephine Baker. Ich twarze z kolei znajdą się na monetach dziesięcio- i dwudziestocentowych.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}