Sensacyjne odkrycie w sercu Egiptu. Trzy nieznane grobowce rzucają nowe światło na starożytny Luksor

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło dziś ekscytujące wieści prosto z Luksoru. W nekropolii Dra Abu el Naga, położonej na zachodnim brzegu Nilu, archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia: odsłonili trzy nowe grobowce, datowane na fascynujący Okres Nowego Państwa (1570 do 1070 r. p.n.e.). To kolejne odkrycie, które potwierdza, że starożytny Egipt wciąż skrywa niezliczone tajemnice.
- Egipska misja archeologiczna odkryła trzy grobowce z okresu Nowego Państwa (1570-1070 r. p.n.e.) w nekropolii Dra Abu el Naga w Luksorze.
- Jeden z grobowców należał do Amun-em-Ipeta, urzędnika świątynnego z czasów XIX dynastii.
- Pozostałe dwa grobowce pochodzą z XVIII dynastii i należały do Bakiego, nadzorcy silosu zbożowego, oraz do skryby o imieniu S.
- Imiona i tytuły urzędników zostały zidentyfikowane dzięki inskrypcjom znalezionym wewnątrz grobowców.
- Odkrycia w Luksorze są częste; to miasto jest prawdziwą skarbnicą starożytnych pochówków.
Kim byli zmarli?
Szczegóły ujawnione w oświadczeniu ministerstwa rzucają światło na tożsamość pochowanych tam osób. Jeden z grobowców należał do mężczyzny o imieniu Amun-em-Ipeta, który pełnił ważną funkcję w Świątyni Amona w okresie Ramessydów, za panowania XIX dynastii (1292-1186 r. p.n.e.). To świadczy o jego znaczeniu i pozycji w ówczesnym społeczeństwie.
Pozostałe dwa grobowce są jeszcze starsze, pochodzą z XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.). Jeden z nich był miejscem spoczynku Bakiego, który nadzorował silos zbożowy – kluczową funkcję w państwie opartym na rolnictwie. Drugi grobowiec należał do skryby o imieniu S, którego tytuły obejmowały "nadzorcę świątyni Amona w oazach" oraz "burmistrza północnych oaz". Te odkrycia pozwalają nam lepiej zrozumieć administracyjną i religijną strukturę starożytnego Egiptu. Co ważne, imiona i tytuły tych urzędników zostały zidentyfikowane bezpośrednio dzięki inskrypcjom zachowanym wewnątrz samych grobowców.
Luksor – Miasto nieskończonych odkryć
To odkrycie nie jest odosobnione. Luksor, znany jako starożytne Teby, to prawdziwa kolebka archeologii i jedno z najbogatszych stanowisk na świecie. Już w styczniu tego roku, również w pobliżu Luksoru, natrafiono na szereg starożytnych grobowców wykutych w skale i szyby grobowe datowane na 3,6 tys. lat, w pobliżu świątyni grobowej królowej Hatszepsut. Pod koniec ubiegłego roku, egipscy i amerykańscy archeolodzy odkryli starożytny grobowiec z 11 zapieczętowanymi pochówkami z Okresu Średniego Państwa (2050 - 1760 p.n.e.).
Według Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, w samym Luksorze znaleziono już ponad tysiąc starożytnych pochówków. Każde kolejne odkrycie to cenny fragment układanki, która pomaga nam zrekonstruować życie, wierzenia i społeczeństwo starożytnych Egipcjan.
Nowo odkryte grobowce z Okresu Nowego Państwa to kolejny dowód na to, jak wiele jeszcze czeka na odkrycie pod piaskami Egiptu. Jakie kolejne tajemnice skrywa jeszcze ta niezwykła cywilizacja?
Skomentuj artykuł