Sensacyjne odkrycie w sercu Egiptu. Trzy nieznane grobowce rzucają nowe światło na starożytny Luksor

Sensacyjne odkrycie w sercu Egiptu. Trzy nieznane grobowce rzucają nowe światło na starożytny Luksor
fot. depositphotos.com
RMF24 / ml

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło dziś ekscytujące wieści prosto z Luksoru. W nekropolii Dra Abu el Naga, położonej na zachodnim brzegu Nilu, archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia: odsłonili trzy nowe grobowce, datowane na fascynujący Okres Nowego Państwa (1570 do 1070 r. p.n.e.). To kolejne odkrycie, które potwierdza, że starożytny Egipt wciąż skrywa niezliczone tajemnice.

  • Egipska misja archeologiczna odkryła trzy grobowce z okresu Nowego Państwa (1570-1070 r. p.n.e.) w nekropolii Dra Abu el Naga w Luksorze.
  • Jeden z grobowców należał do Amun-em-Ipeta, urzędnika świątynnego z czasów XIX dynastii.
  • Pozostałe dwa grobowce pochodzą z XVIII dynastii i należały do Bakiego, nadzorcy silosu zbożowego, oraz do skryby o imieniu S.
  • Imiona i tytuły urzędników zostały zidentyfikowane dzięki inskrypcjom znalezionym wewnątrz grobowców.
  • Odkrycia w Luksorze są częste; to miasto jest prawdziwą skarbnicą starożytnych pochówków.

Kim byli zmarli?

Szczegóły ujawnione w oświadczeniu ministerstwa rzucają światło na tożsamość pochowanych tam osób. Jeden z grobowców należał do mężczyzny o imieniu Amun-em-Ipeta, który pełnił ważną funkcję w Świątyni Amona w okresie Ramessydów, za panowania XIX dynastii (1292-1186 r. p.n.e.). To świadczy o jego znaczeniu i pozycji w ówczesnym społeczeństwie.

DEON.PL POLECA



Pozostałe dwa grobowce są jeszcze starsze, pochodzą z XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.). Jeden z nich był miejscem spoczynku Bakiego, który nadzorował silos zbożowy – kluczową funkcję w państwie opartym na rolnictwie. Drugi grobowiec należał do skryby o imieniu S, którego tytuły obejmowały "nadzorcę świątyni Amona w oazach" oraz "burmistrza północnych oaz". Te odkrycia pozwalają nam lepiej zrozumieć administracyjną i religijną strukturę starożytnego Egiptu. Co ważne, imiona i tytuły tych urzędników zostały zidentyfikowane bezpośrednio dzięki inskrypcjom zachowanym wewnątrz samych grobowców.

Luksor – Miasto nieskończonych odkryć

To odkrycie nie jest odosobnione. Luksor, znany jako starożytne Teby, to prawdziwa kolebka archeologii i jedno z najbogatszych stanowisk na świecie. Już w styczniu tego roku, również w pobliżu Luksoru, natrafiono na szereg starożytnych grobowców wykutych w skale i szyby grobowe datowane na 3,6 tys. lat, w pobliżu świątyni grobowej królowej Hatszepsut. Pod koniec ubiegłego roku, egipscy i amerykańscy archeolodzy odkryli starożytny grobowiec z 11 zapieczętowanymi pochówkami z Okresu Średniego Państwa (2050 - 1760 p.n.e.).

Według Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, w samym Luksorze znaleziono już ponad tysiąc starożytnych pochówków. Każde kolejne odkrycie to cenny fragment układanki, która pomaga nam zrekonstruować życie, wierzenia i społeczeństwo starożytnych Egipcjan.

Nowo odkryte grobowce z Okresu Nowego Państwa to kolejny dowód na to, jak wiele jeszcze czeka na odkrycie pod piaskami Egiptu. Jakie kolejne tajemnice skrywa jeszcze ta niezwykła cywilizacja?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kazimierz Tischner, Michał Lewandowski

Kapłan, filozof, kaznodzieja. Chłopak z charakterem

Jaki był Józiu, czyli słynny ks. prof. Józef Tischner, od narodzin do momentu odejścia 25 lat temu?

Kazimierz Tischner rysuje wzruszający portret najstarszego brata, Filozofa z Łopusznej – człowieka...

Skomentuj artykuł

Sensacyjne odkrycie w sercu Egiptu. Trzy nieznane grobowce rzucają nowe światło na starożytny Luksor
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.