W sobotę na powierzchni ziemi pojawi się tajemnicza "plama mroku". Polska znajdzie się na jej krawędzi

Już 29 marca (w sobotę) zobaczymy na polskim niebie niecodzienne zjawisko. W południe nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Chociaż nad Polską Księżyc zaledwie muśnie tarczę naszej najbliższej gwiazdy, zjawisko to wywołuje emocje. Zaćmienie Słońca na powierzchni Ziemi wyjątkowo spektakularnie wygląda z przestrzeni kosmicznej. Obserwujący je astronauci - na obszarze objętym zaćmieniem - widzą tajemniczą "plamę mroku".
- 29 marca 2025 roku w Polsce nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w południe, a maksimum zjawiska przypadnie tuż przed godziną 12:30.
- Obserwacje będą najlepsze w okolicach Szczecina, a najtrudniejsze w rejonie Białegostoku, gdzie Księżyc tylko lekko zasłoni tarczę Słońca.
- Eksperci ostrzegają przed niebezpieczeństwem patrzenia na Słońce bez odpowiednich filtrów, takich jak specjalne okulary mylarowe lub szkło spawalnicze.
- Zaćmienie Słońca jest rzadkim zjawiskiem, które w przeszłości wywoływało strach i kojarzone było z nadprzyrodzonymi wydarzeniami.
- Spektakularnie wygląda ono również z przestrzeni kosmicznej. Astronauci widzą wtedy na powierzchni Ziemi tajemniczą "plamę mroku".
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, blokując tym samym dostęp światła słonecznego do powierzchni naszej planety.
O której godzinie nastąpi wiosenne zaćmienie Słońca w Polsce?
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, maksimum wiosennego zaćmienia słońca nastąpi tuż przed godziną 12.30, kiedy zakryte zostanie około 15 proc. traczy słonecznej.
Czy zaćmienie będzie widoczne w Polsce? Gdzie je obserwować?
"Lepsze warunki do obserwacji będą w okolicach Szczecina, a więc w północno-zachodnim zakątku naszego kraju. Trochę gorzej z obserwacjami będzie w okolicach np. Białegostoku. Choć będzie to zaćmienie częściowe, a właściwie powierzchnia Słońca zostanie lekko liźnięta, to warto to niezwykłe zjawisko obserwować" - zachęcił Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu.
Jak obserwować zaćmienie? Ekspert ostrzega: ze Słońcem nie ma żartów
Przy obserwacji zaćmienia Słońca bezwzględnie pamiętajcie o bezpieczeństwie. Spojrzenie na Słońce przez lornetkę lub teleskop, które nie są zabezpieczone specjalnymi filtrami, grozi trwałym, niemal natychmiastowym uszkodzeniem wzroku.
O tym jak bezpiecznie prowadzić obserwację zaćmienia Słońca pisze Piotr Majewski na stronie dwumiesięcznika astronomicznego Urania: "Ze Słońcem nie ma żartów, stąd absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny - grozi to natychmiastową utratą wzroku! Chcąc śledzić zjawisko gołym okiem postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego. Okopcone szkło lub zdjęcie RTG także może się przydać, ale pamiętajmy, żeby spoglądać na Słońce z przerwami: rzut oka na kilka sekund i przerwa na minutę-dwie. Taki sposób uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy".
Zaćmienie Słońca było w przeszłości przerażającym zjawiskiem
Zaćmienie Słońca to naturalne zjawisko, które, choć było znane od starożytności, często wiązano z nadprzyrodzonymi wydarzeniami lub traktowano jako zły omen. Całkowite zaćmienie może wywołać lęk u osób, które nie mają wiedzy na temat tego zjawiska.
Tajemnicza "plama mroku"
Zaćmienie Słońca to zjawisko na tyle rzadkie, że wciąż budzi ono spore emocje, szczególnie kiedy jest całkowite. Dość spektakularnie wygląda ono również z przestrzeni kosmicznej. Astronauci widzą wtedy na powierzchni Ziemi "plamę mroku", która w rzeczywistości jest cieniem rzucanym przez księżyc. Zaćmienie Słońca trwa zazwyczaj kilka minut.
Źródło: PAP / Wikipedia / Urania / urania.edu.pl / pk
Skomentuj artykuł