Zaćmienie słońca w Kanadzie. Trwają przygotowania do najazdu turystów

Zaćmienie słońca w Kanadzie. Trwają przygotowania do najazdu turystów
Fot. Depositphotos
PAP / pk

W centralnej i wschodniej Kanadzie trwają przygotowania do przyjazdu turystów w związku z całkowitym zaćmieniem słońca, które nastąpi w poniedziałek 8 kwietnia. W Niagara Falls spodziewanych jest ok. miliona osób już w weekend. Przygotowują się też szkoły.

Pas, w którym zaćmienie słońca będzie całkowite, ma na terenie Kanady szerokość ok. 200 km i ciągnie się przez Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję, Nową Fundlandię i Wyspę Księcia Edwarda. Całkowite zaćmienie będzie trwało w zależności od miejsca od jednej do trzech i pół minuty, ale czas, gdy księżyc przynajmniej częściowo będzie przesłaniał słońce wyniesie ponad dwie godziny.

DEON.PL POLECAWśród miejscowości przygotowujących się na duże grupy turystów jest Niagara Falls w prowincji Ontario, które zostało uznane przez magazyn National Geographic za jedno z najlepszych miejsc do oglądania zaćmienia. Szacuje się, że przyjedzie tu ok. miliona turystów, miejsc w hotelach brak od dawna. Władze lokalne ogłosiły już w ub. tygodniu stan wyjątkowy, który oznacza zwiększone możliwości koordynowania i zarządzania sytuacją bieżącą w przypadku korków na drogach czy przeciążenia sieci telefonii komórkowej.

Koleje GO Transit zwiększyły liczbę planowanych pociągów do Niagara Falls, odjeżdżających z Union Station, ważnej stacji przesiadkowej w śródmieściu Toronto oraz liczbę powrotnych pociągów. Wszystkie składy w poniedziałek zostaną wydłużone do 12 piętrowych wagonów.

W Montrealu, gdzie całkowite zaćmienie potrwa 1 minutę i 27 sekund, Uniwersytet McGill zaplanował na kampusie spotkanie dla zainteresowanych zaćmieniem. Gościom wydarzenia zostanie rozdanych 20 tys. specjalnych ochronnych okularów do obserwacji zjawiska.

Jak informowały media, przez platformę Airbnb najwięcej rezerwacji na nadchodzący weekend dokonano właśnie w Niagara Falls i Montrealu.

Przygotowania trwają też w szkołach. Wiele kuratoriów w Ontario tak zmienia rozkład zajęć w poniedziałek, by dzieci nie były już w szkołach podczas zaćmienia. W Montrealu szkoły będą w większości zamknięte. W Nowym Brunszwiku i na Wyspie Księcia Edwarda lekcje skończą się wcześniej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Zaćmienie słońca w Kanadzie. Trwają przygotowania do najazdu turystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.