Tak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie. Uchwycił je łazik Perseverance

Tak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie. Uchwycił je łazik Perseverance
Fot. NASA Jet Propulsion Laboratory / YouTube.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Łazik Perseverance, który eksploruje Marsa uchwycił z jego powierzchni zaćmienie Słońca. Zjawisko spowodowane było przejściem na tle tarczy słonecznej Fobos, jednego z dwóch księżyców Czerwonej Planety.

Nagranie zaćmienia Słońca opublikowała NASA. Zjawisko miało miejsce 2 kwietnia i trwało niewiele ponad 40 sekund.

„Film przedstawia Fobosa - to większy z dwóch księżyców Marsa - przechodzącego na tle tarczy słonecznej. Nie jest to jednak całkowite zaćmienie. Fobos przesłania tylko część Słońca” – podaje dzienniknaukowy.pl.

Zaćmienie Słońca widziane z powierzchni Marsa rejestrowane już było przez poprzednie łaziki: Curiosity, Spirit oraz Opportunity. Urządzenia łącznie uchwyciły 40 takich zjawisk z obydwu księżyców Czerwonej Planety.

Najlepsze zaćmienie Słońca

Zaćmienie uchwycone przez Perseverance jest jednak najlepsze pod względem jakości, jaki udało się do tej pory zarejestrować.

- Wiedziałam, że będzie dobrze, ale nie spodziewałam się, że obraz będzie tak niesamowity – powiedziała Rachel Howson z Malin Space Science Systems w San Diego. Jest ona członkiem zespołu obsługującego kamerę Mastcam-Z, która sfilmowała zaćmienie Słońca.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tak wygląda zaćmienie Słońca na Marsie. Uchwycił je łazik Perseverance
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.