Tajemnicze zjawisko nad Hawajami. Niebo wyglądało jak z obrazu van Gogha

Tajemnicze zjawisko nad Hawajami. Niebo wyglądało jak z obrazu van Gogha
Niebieska spirala zaobserwowana na Hawajach (fot. 管理人_SubaruTel_StarCamAdmin / YouTube.com)
dobrewiadomosci.net.pl / tk

W styczniu tego roku na hawajskim niebie można było zaobserwować nietypowe zjawisko – niebieską spiralę. Wyglądem przypominała jedną ze spiral ze słynnego obrazu Vincenta van Gogha "Gwieździsta noc". Czym było to zjawisko?

Jak poinformowało Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii, niebieska spirala, która ukazała się nad Hawajami w styczniu tego roku mogła mieć związek z wystrzeleniem przez firmę SpaceX nowego satelity. W tym samym dniu SpaceX faktycznie wystrzeliło w kosmos rakietę Falcon 9.

DEON.PL POLECA
"Naukowiec i tropiciel satelitów Scott Tilley, zauważył, że pozycja spirali była bardzo podobna do miejsca, w którym rakieta Falcon 9 miała się znaleźć w kilka minut po wystrzeleniu" – czytamy na portalu dobrewiadomosci.net.pl.

To nie pierwszy raz kiedy zjawisko spirali zostało zauważone na niebie po starcie rakiety SpaceX. Według obserwatorów kosmosu niebieska spirala powstaje w wyniku uwalniania przez rakietę Falcon 9 niepotrzebnego paliwa podczas spadania do oceanu.

"Górna część rakiety prawdopodobnie obracała się wokół swojej najdłuższej osi, aby ustabilizować orientację lotu, stąd spiralny kształt. Podobne spirale zaobserwowano po poprzednich startach Falcona 9" – poinformował w czerwcu 2022 roku portal Spaceweather.com.

Niebieska spirala wyglądem przypominała jedną ze spirali z obrazu Vincenta van Gogha "Gwieździsta noc" z 1889 roku.

Obraz Obraz "Gwieździsta noc" (fot. domena publiczna)

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Tajemnicze zjawisko nad Hawajami. Niebo wyglądało jak z obrazu van Gogha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.