Grzyb zamienia pająki w zombie. "Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, nie zobaczymy już żadnego pająka"

Grzyb zamienia pająki w zombie. "Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, nie zobaczymy już żadnego pająka"
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
Paweł Wernicki / PAP / pk

Nowo zidentyfikowany grzyb Gibellula attenboroughii, nazwany na cześć brytyjskiego biologa Davida Attenborougha, przejmuje kontrolę nad ciałami jaskiniowych pająków, zamieniając je w "zombie" - donosi czasopismo "Fungal Systematics and Evolution".

  • W 2021 roku w opuszczonym magazynie w Irlandii Północnej odkryto nowy gatunek grzyba - Gibellula attenboroughii. Początkowo uważano go za Gibellula pulchra, jednak analizy DNA wykazały, że to nieznany wcześniej organizm.
  • Grzyb infekuje pająki jaskiniowe (Metellina merianae), przejmując kontrolę nad ich ciałami. Zakażone osobniki zmieniają zachowanie - zamiast ukrywać się, przemieszczają się w odsłonięte miejsca, co ułatwia dalsze rozprzestrzenianie grzyba.
  • Gibellula attenboroughii całkowicie przejmuje organizm gospodarza - wewnątrz zakażonego pająka nie ma już jego tkanki, a jedynie grzyb. Na zewnątrz wyrastają charakterystyczne owocniki w kształcie lizaków, rozsiewające zarodniki.
  • Grzyb został nazwany na cześć Davida Attenborougha. Naukowcy podkreślają, że badanie takich organizmów może prowadzić do innowacji, np. w zwalczaniu szkodników czy medycynie - podobnie jak cyklosporyna, lek pochodzący od grzybów "zombifikujących".

Pierwszy zakażony tym grzybem pająk został zaobserwowany na suficie opuszczonego magazynu prochu w Castle Espie, położonym w hrabstwie Down w Irlandii Północnej w roku 2021 podczas kręcenia serialu telewizyjnego BBC Winterwatch. Początkowo uważano go za znany już gatunek Gibellula pulchra, jednak dokładniejsze badania jego morfologii i składu DNA - z udziałem zarówno naukowców brytyjskich, jak i mykologa Joao Araújo z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze (Dania) - wykazały, że to grzyb wcześniej nieznany.

Pająki pod wpływem grzyba zamieniają się w "zombie"

Jak wskazują naukowcy, pod wpływem przerastającego jego tkanki grzyba pająk (w tym przypadku pospolity w całej Europie czaik jaskiniowy, Metellina merianae) zmienia swoje zachowanie - zamiast kryć się w zakamarkach, przed śmiercią przenosi się w miejsca odsłonięte, na przykład w pobliże wejścia do jaskini, gdzie grzybowi łatwiej zakazić kolejną ofiarę.

Araújo zaznaczył, że grzyby z rodzaju Gibellula specjalizują się w pająkach. "Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, nie zobaczymy już żadnego pająka" - mówi. "W środku znajduje się tylko masa grzyba, która ma kształt pająka". Z jego ciała wyrastają w końcu owocniki w kształcie lizaków, aby rozprzestrzeniać zarodniki na nowych żywicieli.

DEON.PL POLECA

Ważne jest gromadzenie wiedzy na temat grzybów

Nowego grzyba nazwano na cześć przyrodnika Davida Attenborough, autora niezliczonych filmów pokazujących piękno przyrody i skomplikowane zależności pomiędzy żywymi organizmami. Już kilkanaście gatunków roślin i zwierząt nosi jego nazwisko.

Zdaniem Araújo gatunki takie jak nowo odkryty grzyb mogą pomóc w zwalczaniu szkodników w uprawach i prowadzić do innowacji medycznych. Na przykład cyklosporyna to wywodzący się z "zombifikującego" grzyba lek, który pomaga zapobiegać odrzuceniu przeszczepionych narządów. Dlatego tak ważne jest gromadzenie wiedzy dotyczącej grzybów.

Źródło: Paweł Wernicki / PAP / pk

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sierżant Bagieta

Pasja, misja, obowiązek,
Korupcja, głupota, bałagan.
Dwie rzeczywistości – jeden świat. Policja

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grzyb zamienia pająki w zombie. "Jeśli przetniemy zainfekowanego pająka, nie zobaczymy już żadnego pająka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.