Rośliny potrafią wydawać dźwięki. Naukowcy uchwycili ich "krzyk", kiedy były zestresowane
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali sensacyjnego odkrycia. Z ich badań wynika, że rośliny poddane "stresującej" sytuacji jak brak wody, czy fizyczne uszkodzenie, wydają wyraźne dźwięki przypominające kliknięcie.
Jak czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl, "Naukowcy zarejestrowali i przeanalizowali dźwięki generowane przez zestresowane rośliny. Dźwięki te są podobne do kliknięć myszką, trzaskania popcornu czy pękania folii bąbelkowej i emitowane są z głośnością podobną do ludzkiej mowy, ale na wysokich częstotliwościach, poza zasięgiem słyszalności ludzkiego ucha".
Już w 2019 roku badacze sugerowali, że rośliny mogą wydawać dźwięki, a w 2023 roku udało się tę tezę potwierdzić. W swoich eksperymentach skupili się na dwóch gatunkach: sadzonkach pomidorów i tytoniu. Rośliny poddano stresującym warunkom - pozostawiono je bez wody przez kilka dni oraz mechanicznie uszkadzano, wykonując nacięcia.
Naukowcy usłyszeli odgłos "zestresowanych" roślin
Okazało się, że naukowcy, za pomocą specjalistycznego sprzętu, byli w stanie usłyszeć dźwięki wydawane przez rośliny. Co więcej, zestresowane przez brak wody i nacięcia sadzonki, emitowały głośniejsze i częstsze dźwięki, niż te rośliny, które rozwijały się w dogodnych warunkach. Kulminacja odgłosów następowała zazwyczaj około piątego dnia, a cały proces "ostrzegawczy" rozpoczynał się w momencie, gdy wygląd roślin nie dawał jeszcze oznak braku wody. Później sadzonki "cichły" i zaczynały powoli usychać.
Mimo że naukowcy skupili się w swoich badaniach jedynie na pomidorach i tytoniu, okazało się, że dźwiękowa reakcja roślin na stres występuje powszechnie. Odgłosy wydaje np. kukurydza, zboże, winogrono czy kaktus.
W jaki sposób rośliny wydają dźwięk?
"Nie jest jeszcze całkiem jasne, jak rośliny wydają te dźwięki, ale naukowcy podejrzewają, że jest to proces pasywny związany z kawitacją. Polega on na tym, że zestresowane rośliny wyrzucają pęcherzyki powietrza w swoim systemie krążenia, co powoduje wibracje w roślinie" – czytamy na businessinsider.com.pl.
– Nie możemy powiedzieć, że roślina odczuwa stres i dlatego wydaje dźwięki. Może być tak, że dźwięki te są wydawane całkowicie pasywnie, w wyniku procesu fizycznego – powiedziała prof. Lilach Hadany, autorka badania. – Informacja ta może okazać się bardzo pomocne dla rolnictwa. Na przykład, rośliny pomidora wydają dźwięki stresu, zanim zaczną wyglądać na odwodnione – dodała badaczka.
Źródło: dzienniknaukowy.pl / businessinsider.com.pl / tk
Skomentuj artykuł