Wierzący czy niewierzący? IBRiS zbadał kto bardziej chętny na przyjęcie migranta w Wigilię

Wierzący czy niewierzący? IBRiS zbadał kto bardziej chętny na przyjęcie migranta w Wigilię
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Ponad połowa Polaków (56,6 proc.) deklaruje, że zaprosiłaby do wigilijnego stołu migranta/uchodźcę znad granicy polsko-białoruskiej. Zdecydowanie bardziej gotowi na taki gest są niewierzący i niepraktykujący – 70 proc., z kolei wśród wierzących i praktykujących jest to 45 proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Najniższy odsetek wśród osób deklarujących zaproszenie na Wigilię migranta lub uchodźcy znad naszej wschodniej granicy deklarują respondenci wierzący i praktykujący regularnie: 17 proc. badanych w tej grupie zdecydowanie przyjęłoby taką osobę, 28 proc. raczej (łącznie 45 proc.).

DEON.PL POLECA
Przyjęcie migranta w Wigilię

Grupa negatywnie nastawiona wobec takiego pomysłu jest nieco liczniejsza – 31 proc. raczej nie przyjęłaby uchodźcy, a 17 proc. zdecydowanie nie – razem 48 proc.

Z kolei w grupie osób wierzących i praktykujących nieregularnie proporcje się odwracają. Gości znad granicy zdecydowanie przyjęłoby do wigilijnego stołu 22 proc., a 30 proc. raczej (razem 52 proc.), zaś przeciw temu zdecydowanie jest 15 proc., a raczej – 16 (łącznie „na nie" jest 31 proc. badanych w tej grupie).

DEON.PL POLECA

O przyjęcie uchodźców na wigiliją wieczerzę zapytano także grupę wierzących i niepraktykujących. W tej kategorii 32 proc. jest zdecydowanie za zaproszeniem, 28 – raczej. Z kolei 21 proc. jest raczej przeciwne, a 14 – zdecydowanie.

Według badania IBRiS, grupą najbardziej otwartą na przyjęcie migranta do wigilijnego stołu są niewierzący i niepraktykujący. Taką gotowość wyraża 70 proc. (36 proc. – zdecydowanie, 34 proc. – raczej), a 28 proc. tego nie chce (17 proc. - raczej, 11 proc. – zdecydowanie).

IBRiS o to samo zapytał także wyborców Zjednoczonej Prawicy i zbiorczo wyborców opozycji. Zwolennicy obecnej władzy w 37 proc. przyjęliby migranta na Wigilię, a w 46 proc. nie uczyniliby tego. Z kolei taki gest uczyniłoby 78 proc. zwolenników opozycji, a jest mu niechętne 19 proc. z nich.

Na "tak" jest w tej kwestii ponadto 33 proc. widzów "Wiadomości" TVP i 54 proc. widzów "Faktów" TVN, negatywnie na pomysł zaproszenia migrantów znad granicy wypowiada się zaś odpowiednio 50 proc. widzów TVP i 33 proc. odbiorców TVN.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Gutting

Jakie są źródła wiary lub jej braku we współczesnym świecie? Czy możemy zrozumieć i docenić odmienną od naszej tradycję religijną? Czy wiara da się pogodzić z teorią ewolucji? Czy istnieje sprzeczność między religią a naukową...

Skomentuj artykuł

Wierzący czy niewierzący? IBRiS zbadał kto bardziej chętny na przyjęcie migranta w Wigilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.