Pismo Święte mówi prawdę. Badacze potwierdzili ważne wydarzenia opisane w tej księdze

Pismo Święte mówi prawdę. Badacze potwierdzili ważne wydarzenia opisane w tej księdze
Fot. Rudolf Balasko / depositphotos.com
onet.pl / tk

W Piśmie Świętym można przeczytać opisy różnych kluczowych wydarzeń, jednak do tej pory naukowcy nie byli przekonani co to tego, czy rzeczywiście są one prawdziwe. Nowe badania archeologiczne potwierdzają jednak to, że Biblia się nie myli.

Jak czytamy na Onecie, Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna ustalili, że Jerozolima została zasiedlona między XII a X w. p.n.e. i że miasto rozszerzyło się na zachód w IX w. p.n.e. Wyniki badania opublikowali w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America".

Jak dotąd "zapis archeologiczny w Jerozolimie był jedynie oparty na dowodach biblijnych lub na porównaniach ceramiki z innymi miejscami" – powiedziała Elisabetta Boaretto, autorka badania. Oznacza to, że nigdy nie ustalono konkretnych lat.

Teraz naukowcy zbadali fragmenty pozostawione na stanowiskach archeologicznych. Przeprowadzili ponad 100 pomiarów na materiale organicznym, głównie zwęglonych nasionach z pięciu miejsc w starożytnym Dawidowym Mieście, na południe od Wzgórza Świątynnego. Następnie porównali dane z próbkami słojów drzew z archiwów – informuje onet.pl.

DEON.PL POLECA

Okazało się, że pierwsi osadnicy Jerozolimy pojawili się tam między XII a X w. p.n.e. oraz że miasto rozszerzyło się na zachód w IX w. p.n.e. Z kolei w połowie VIII w. p.n.e. w Jerozolimie miało miejsce trzęsienie ziemi, o którym wspomina Biblia. Archeolodzy udowodnili to wydarzenie znajdując warstwę zawalonych kamieni i uszkodzonych materiałów budowlanych.

Datowanie radiowęglowe nie jest idealną metodą badawczą. Emerytowany profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie archeolog Israel Finkelstein powiedział w rozmowie z portalem Live Science, że próbki tylko z jednego z pięciu miejsc można uznać za wiarygodne. Zaznaczył jednak, że "projekt datowania radiowęglowego Jerozolimy z epoki żelaza jest pierwszym krokiem w ważnej misji" – podaje Onet.

Źródło: onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Karpiński

Jak nadać swojemu życiu sensowny kierunek?

Próbujesz iść do przodu, ale ciągle stoisz w miejscu? Chcesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie, ale lęk Cię powstrzymuje? Nie wierzysz w swoje możliwości? Pragniesz odporności na presję otoczenia,...

Skomentuj artykuł

Pismo Święte mówi prawdę. Badacze potwierdzili ważne wydarzenia opisane w tej księdze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.