Kiedy czujesz, że Bóg o Tobie nie pamięta, pomoże Ci ten psalm. Jest stworzony na takie chwile

Kiedy czujesz, że Bóg o Tobie nie pamięta, pomoże Ci ten psalm. Jest stworzony na takie chwile
Fot. Pat_ / Unsplash
Pallottinum / Maluczko

Co robić, gdy przeżywasz trudną sytuację, osamotnienie, poczucie bycia zapomnianym, oddalenie od Boga? Gdy masz poczucie, że Bóg o tobie nie pamięta, rozważaj ten psalm. To święty tekst napisany właśnie na takie chwile, prowadzący nas przez trudności i dający nadzieję. 

Czytanie Biblii często wydaje nam się tak atrakcyjne, jak czytanie nudnych szkolnych lektur. Dlatego psalmy mogą być zaskoczeniem: są jak szczera rozmowa z kimś, kto na pewno się na ciebie nie pogniewa, gdy głośno wyrazisz swoje uczucia - nawet, jeśli będą trudne i przytłaczające. 

DEON.PL POLECANie tylko ty masz uczucie, jakby Bóg cię pomijał

To poczucie - że Bóg jakby o nas nie pamiętał - nie jest niczym nowym i zmagali się z nim ludzie wierzący już setki lat temu. Kiedy wygrywali? Pismo mówi jasno: gdy przychodzili z nim do Boga. Dlatego razem z Wydawnictwem Pallottinum i twórcami bloga Maluczko przygotowaliśmy dla ciebie inspirację, która pomoże ci właśnie to zrobić. 

To zaproszenie do przeczytania i rozważenia jednego z psalmów, w którym odnajdziesz kogoś, kto przeżywa coś bardzo podobnego, i odkryjesz, jaka jest Boża odpowiedź na tę sytuację.

Ten psalm pomoże Ci, gdy nie czujesz się ważny dla Boga 

A teraz - jeśli tylko możesz - przygotuj sobie notes i długopis (albo jego cyfrową wersję, choć gorąco polecamy analogową!), zrób filiżankę czegoś dobrego do picia i podaruj sobie kwadrans spokoju na spotkanie ze Słowem i samym sobą.  

PSALM 13 

Jak długo, Panie, całkiem o mnie nie będziesz pamiętał?
Dokąd kryć będziesz przede mną oblicze?
Dokąd w mej duszy będę przeżywał wahania,
a w moim sercu codzienną zgryzotę?

Jak długo mój wróg nade mnie będzie się wynosił?
Spojrzyj, wysłuchaj, Panie, mój Boże!
Oświeć moje oczy, bym nie zasnął w śmierci,
by mój wróg nie mówił: «Zwyciężyłem go»,
niech się nie cieszą moi przeciwnicy, gdy się zachwieję.

Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu;
niech się cieszy me serce z Twojej pomocy,
chcę śpiewać Panu, który obdarzył mnie dobrem.

Wielka skarga jest w tym psalmie. Człowiek przeżywa trudną, depresyjną sytuację: osamotnienie, poczucie bycia zapomnianym i oddalonym od Boga. Rozterka ducha, wahanie, pokusy - może nawet śmierci - i upokorzenie, kiedy zdarza się upadek. Zgryzota, której końca nie widać. W końcu wyrywa mu się jęk: "Jak długo, Panie, całkiem o mnie nie będziesz pamiętał?"

A co na to Bóg? On mówi: jak długo ty całkiem o Mnie nie będziesz pamiętał… tak długo będzie ci się źle działo. Wróg będzie się nad ciebie wynosił, będziesz jego łatwym łupem, bo będziesz chodził w ciemności. A przecież Ja mogę udzielić ci wszelkiej pomocy, pokonać wszystkich twoich przeciwników. Znasz Moje miłosierdzie. Nie kryj się przede Mną. Przyjdź i śpiewaj Mi, bo chcę cię obdarzyć dobrem. Zaufaj Mi. Niech się cieszy twoje serce z Mojej pomocy!

Pytania do rozważania psalmu 13

W jakich momentach czujesz, że Bóg o Tobie nie pamięta?
Co wtedy robisz?
O czym jeszcze w tym kontekście chcesz Mu dziś opowiedzieć?

---

Komentarz i pytania do rozważania są fragmentem notatnika "Psalmy. Notes duchowy do spotkań ze Słowem". Ten nietypowy notes wydany przez Wydawnictwo Pallottinum to proste narzędzie, które pomoże ci przeczytać i rozważyć Księgę Psalmów i krok po kroku poprowadzi cię do dobrej i mocnej relacji z Bogiem i spełnionego życia. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które pomoże ci przeczytać i rozważyć Psalmy, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Biblii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Został tak zaprojektowany, by można było w ciągu...

Skomentuj artykuł

Kiedy czujesz, że Bóg o Tobie nie pamięta, pomoże Ci ten psalm. Jest stworzony na takie chwile
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.