Chcesz czytać Biblię, ale nie wiesz, jak? Zacznij od tego psalmu

Chcesz czytać Biblię, ale nie wiesz, jak? Zacznij od tego psalmu
Fot. Alexandra Fuller / Unsplash
Pallottinum / Maluczko

Chcesz zacząć czytać Biblię? A może chcesz wrócić do jej czytania, tylko jakoś nie bardzo ci to wychodzi? Mamy dla ciebie inspirację, która pomoże ci łagodnie i pozytywnie wejść w lekturę Pisma Świętego. 

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?  

Co to za inspiracja? Przygotowaliśmy ją dla was razem z Wydawnictwem Pallottinum i twórcami bloga Maluczko. To zaproszenie do przeczytania i rozważenia jednego z psalmów, w którym Bóg opowiada nam o swojej wizji szczęśliwego człowieka i o tym, co trzeba zrobić, by życie przestało być pasmem smutków,frustracji i narzekania. Choć Słowo nie obiecuje, że trudności już nie będzie, to jednak daje bardzo konkretne wskazówki, co robić, by spokojnie i z radością żyć.

DEON.PL POLECAKomentarz i pytania do rozważania są fragmentem "Notesu duchowego do spotkań ze Słowem". Ten nietypowy notatnik to proste narzędzie, które pomoże ci przeczytać i rozważyć Księgę Psalmów i krok po kroku poprowadzi cię do dobrej i mocnej relacji z Bogiem i spełnionego życia. 

Ten psalm przeczytaj jako pierwszy 

A teraz - jeśli tylko możesz - przygotuj sobie notes i długopis (albo jego cyfrową wersję, choć gorąco polecamy analogową!), zrób filiżankę czegoś dobrego do picia i podaruj sobie kwadrans spokoju na spotkanie ze Słowem i samym sobą.  

PSALM 1

Szczęśliwy mąż,
który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie siada w kole szyderców,
lecz ma upodobanie w Prawie Pana,
nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.
Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie,
a liście jego nie więdną:
co uczyni, pomyślnie wypada.
Nie tak występni, nie tak:
są oni jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Toteż występni nie ostoją się na sądzie
ani grzesznicy - w zgromadzeniu sprawiedliwych,
bo Pan uznaje drogę sprawiedliwych,
a droga występnych zaginie.

Psalm 1: sam początek Księgi Psalmów. Takie słowa słyszymy na start. Pan Bóg opowiada nam tu o swojej wizji człowieka. Szczęśliwego człowieka. Taki człowiek bardziej słucha Pisma Świętego i jego rad, niż ludzkiego doradzania. Nie pozwala sobie na naśladowanie innych, gdy robią źle. Podstawą jego oceny sytuacji jest Słowo Boże; rozmyśla nad nim dniem i nocą, nieustannie odnosi swoje życie do Prawa - a Prawo to dla autora psalmu nic innego, jak Pięcioksiąg, czyli Słowo Boże mówiące, kim jest Bóg, kim jest człowiek i jak żyć.

Najbardziej wzrusza mnie w tym psalmie jedna obietnica. Ten opisywany tutaj człowiek ma jedną, godną pozazdroszczenia cechę: co uczyni, pomyślnie wypada. Wszystko mu wychodzi! Nam też będzie, jeśli zaczniemy radzić się Słowa i za nim iść. Dniem i nocą. A jeśli masz wrażenie, że wiatr codzienności rozmiata Twoje życie - to bardzo dobrze, że zaczynasz przygodę z psalmami.

Pytania do rozważania Psalmu 1

Które słowo w psalmie zwróciło Twoją uwagę? Dlaczego?
Dlaczego właśnie to słowo?
Co o Twoim sercu mówi ten psalm?

Zastanów się, daj sobie czas, zapisz, co udało ci się odkryć. A jeśli to dla ciebie coś zupełnie nowego, pozwól sobie na eksperyment i zobacz, co się stanie. Skorzystaj z kolejnych podpowiedzi, których mamy dla ciebie jeszcze sześć - na siedem dni spotkań ze Słowem Boga ukrytym w psalmach. 

---

Tekst pochodzi z książki "Psalmy. Notes duchowy do spotkań ze Słowem", wydanej przez Wydawnictwo Pallottinum. Wprowadzenie pochodzi od redakcji. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które pomoże ci przeczytać i rozważyć Psalmy, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Biblii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Został tak zaprojektowany, by można było w ciągu...

Skomentuj artykuł

Chcesz czytać Biblię, ale nie wiesz, jak? Zacznij od tego psalmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.