Krzysztof Kłósek / youtube.com / pk
"Tam nie było litości". Wysłuchaj poruszającego świadectwa kobiety, która przeżyła Auschwitz [WIDEO]
Pani Feliksa jest jednym z ostatnich żyjących świadków zagłady, jaka dokonała się w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
PAP / Waldemar Kowalski / ptsj
24 grudnia 1914 r. w okopach pod Ypres w Belgii żołnierze wrogich armii, Niemcy i Brytyjczycy, spontanicznie zaprzestali działań zbrojnych, opuścili okopy, śpiewali kolędy, a nawet grali w piłkę. Wydarzenia te przeszły do historii jako rozejm bożonarodzeniowy.
Wiedział, co go czeka. Musiał słyszeć, co esesmani robili z cywilami i rannymi. Nie zdjął kapłańskiej sutanny – nie chciał udawać, że jest kimś innym.
Od pół wieku Dania i Kanada walczą o prawo do panowania nad małą wyspą w Arktyce. Chociaż jest to regularna wojna o terytorium, żołnierze znaleźli bardzo nietypowy sposób demonstrowania swojej obecności na spornym terytorium.
PAP / pk
IPN przypomniał w niedzielę, że 80 lat temu w Palmirach koło Warszawy doszło do masowej zbrodni na przedstawicielach polskiej inteligencji. 20 i 21 czerwca 1940 r. Niemcy zamordowali tam 358 osób, w tym Macieja Rataja, Mieczysława Niedziałkowskiego i Janusza Kusocińskiego.
"Nie chcę kłamać, mówię prawdę". Powstanie do końca życia kojarzyło mu się z "beznadzieją", "śmiercią" i "łzami". A jednak w jego czasie powiedział homilię, która dodała sił wielu walczącym.
Lasinenlapsuus / youtube.com / pk
Przez alkoholizm cierpią małżonkowie, rodzice, krewni, a nawet współpracownicy osób uzależnionych. Najbardziej dotyka on jednak ich dzieci. Zobacz, jak pijani rodzice wyglądają w oczach swoich pociech.
Przez jednych nazywany "tchórzem", przez innych "bardem Solidarności". Sam nie lubił szufladkowania i nie zgadzał się ani z jednym, ani z drugim. Kim naprawdę był Jacek Kaczmarski i jaki był jego stosunek do stanu wojennego?
Mr Eb0n / YouTube / pk
Przetrwaliśmy 123 lata zaborów, a 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość. To wzruszające wideo pokazuje, że możemy być dumni z naszej Ojczyzny.
Tego dnia Niemcy zamordowali około sześciuset osób, w tym siostrę Ewę Noiszewską - pierwszą polską beatyfikowaną lekarkę. Jej życie to lekcja, w jaki sposób zawikłane ludzkie losy, i nie zawsze własne wybory, mogą prowadzić ku dobru.
PAP / pk
80 lat temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
Muzeum Powstania Warszawskiego / Fototeka MPW / Zdjęcia Eugeniusza "Broka" Lokajskiego / pk
Przed wybuchem wojny wiedli normalne życie. Jednak tragiczny bieg historii zmusił ich do podjęcia walki o wolność swojej ukochanej Ojczyzny. Te zdjęcia chwytają za serce.
Ponad 150 milionów dzieci między 5. a 17. rokiem życia spędza dziennie kilka bądź kilkanaście godzin w pracy, do której są zmuszane lub którą wybierają z braku innych perspektyw. 12 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.
kobieta.wp.pl / polsatnews.pl / kk
To prawdopodobnie najbardziej poruszający profil na Instagramie. Profil eva.stories ma już ponad 1,7 miliona obserwujących. Nie wiedzieliśmy wcześniej takiego projektu.
Magda Knedler
"Setki ciał przechodzących przez piec i komin. Miliony drobinek popiołu wsypywanych do jeziora. Jezioro staje się gigantycznym cmentarzem".
ncregister / kw
Mieszkańcy Rzymu w życiu nie widzieli czegoś takiego.
W środku nocy walenie do drzwi, minuty na spakowanie całego dobytku życia, trwająca tygodnie podróż w bydlęcym wagonie, a na Syberii praca w kołchozie lub kopalni. Wszędobylski głód, brud i zbierająca swoje żniwo śmierć. W czasie wojny taki scenariusz powtarzał się dla Polaków setki tysięcy razy.
Dziś mija 335 rocznica bitwy pod Wiedniem, jednego z największych sukcesów armii Rzeczypospolitej. Warto zobaczyć, w jaki sposób odważny król poradził sobie w XVII wieku z licznymi migrantami wyznającymi islam.
PAP / KAI / IPNtvPL / youtube.com / pk
Propaganda PRL określała ją jako "bandytkę o sadystycznym uśmiechu". Poznaj historię Danuty Sidzikówny i przekonaj się, że jej śmierć nie poszła na marne.
Mało kto słyszał o tym, że Jana Pawła II usiłowano zamordować co najmniej 15 razy. Jeszcze mniej osób słyszało o próbie zamachu dokonanej z użyciem... bagnetu przez byłego księdza.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}