PAP / pk
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti przypada 2 sierpnia. 73 lata temu tego dnia Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili 2897 osób.
mp / jp / pk
Dowiedz się, kim byli legendarni kapelani Powstania Warszawskiego.
PAP / pk
11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi przyjęta w 2016 r. uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".
Muzeum Powstania Warszawskiego / youtube.com / pk
To jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających kampanii społecznych, jakie widzieliśmy. Koniecznie zobacz ją przed rocznicą Powstania Warszawskiego.
Lech Dorobczynski / facebook.com / mp
Tylko 5 minut piechotą od Galerii Krakowskiej.
PAP Life / pk
Tadeusz Kościuszko to bardzo współczesny bohater, to człowiek czynu, kreator o wielu talentach - uważa dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Muzeum z okazji Roku Tadeusza Kościuszki przygotowało szereg wydarzeń poświęconych naczelnikowi insurekcji.
Kilkakrotnie spotkali się i zawsze okazywali sobie wielki szacunek. Przeczytaj trzy anegdoty ze spotkań papieża z Władysławem Bartoszewskim. Dziś 4. rocznica jego śmierci.
NAK RĘC ENI / youtube.com / pk
Film na szkolny konkurs miał zaimponować szkolnej widowni. Tymczasem w Internecie obejrzało go już 80 tys., a zrobili go… pierwszoklasiści I LO w Dębicy.
PAP / pk
74 lata temu, 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
PAP / kw
Oryginalny list napisany przez esesmana z załogi niemieckiego obozu Auschwitz Stefana Dilmetza przekazał anonimowy darczyńca do archiwum Muzeum Auschwitz - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe placówki.
Po wojnie ofiarami represji byli nie tylko przeciwnicy komunistycznej władzy. Poznajcie historię księdza, który udzielał sakramentów prześladowanym przez bezpiekę Żołnierzom Wyklętym.
PAP / pk
75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowanej metalurgii żelaza oraz mennictwa - Celtowie przybyli 2,5 tys. lat temu na południowe tereny obecnej Polski i znacząco wpłynęli na dalsze losy tego obszaru - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Dulęba.
Agnieszka Masłowska / DEON.pl
Nazywam się Józef Haza. Numer obozowy 95591. Byłem więźniem obozów Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Buchenwald i Flossenbürg...
One Young World / youtube.com / pk
Yeonmi Park w wieku 21 lat postanowiła opowiedzieć światu historię swojej ucieczki z Korei Północnej.
youtube.com / pk
13 grudnia 1981 roku komuniści rozpoczęli otwartą walkę z "Solidarnością", a trzy dni później pluton ZOMO otworzył ogień do górników strajkujących w kopalni Wujek. Posłuchaj utworów, które nigdy nie pozwolą zapomnieć o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów.
PAP / jp
8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie ZSRR. Istniejące przez około 70 lat państwo radzieckie rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach.
Fałszerstwo czy ikona? Zamieszanie wokół Całunu Turyńskiego jest duże, kontrowersje żywe. Zobacz, co mówią nam badania naukowe o jednej z największych tajemnic historii.
Choroba głodowa była w obozach koncentracyjnych problemem powszechnym, choć oficjalnie nieistniejącym. Dramat konających więźniów bez skrupułów wykorzystywali niemieccy lekarze, którzy przeprowadzając serię eksperymentów żyweniowych, dążyli do zaspokojenia swoich naukowych ambicji.
Od ponad 100 lat archeolodzy odkrywają na terenie Skandynawii groby, w których w okresie wikińskim złożono kobiety z bronią. Czy były to wojowniczki? Odpowiedzi na to pytanie szuka archeolog, dr Leszek Gardeła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}