W niedzielę 27 września na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb odnalezionych i zidentyfikowanych Żołnierzy Niezłomnych. Jednak uroczystość wzbudza kontrowersje.
Losy Tatarów krymskich to jedna z najsmutniejszych historii w dziejach Europy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądały relacje tej skrzywdzonej mniejszości z ZSRR, a później z Rosją. Po wydarzeniach z 2014 roku nie ma szans na zmianę.
Są autorami kilku programów: "Mijają lata, zostają piosenki", "Wspomnienia pisane dźwiękiem", "Słodkie Radio Retro". Audycje radiowe realizują wspólnie od trzydziestu lat. Pracują w radiu ponad sześćdziesiąt lat. Znają się tyle samo.
PAP / pk
17 września 1939 r. Armia Czerwona napadła na Polskę, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRS.
IPN / pk
17 września w Krakowie odbędą się obchody 76. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka, poświęcone pamięci ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.
Urodzeni i wychowani w II RP, zahartowani w niejednym boju, poddawani represjom przez obcych i swoich - nigdy się nie poddali. To im zawdzięczamy trwanie i ciągłość narodowej świadomości.
Chyba nie ma wątpliwości, że Agata Duda miała wpływ na zwycięstwo męża. Czy będzie teraz mocnym wsparciem Prezydenta?
Rodzice Przyszłości / youtube.com / pk
Jest już dorosły. Czeka na ważną rozmowę. Dlaczego brak mu pewności siebie?
Dochody, które państwo czerpie ze sprzedaży alkoholu to kilkanaście miliardów złotych rocznie. Koszty społeczne, wynikające z nadużywania alkoholu, są kilka razy wyższe.
Nie widać jej w centrach dużych miast. Wystarczy jednak skręcić z głównych ulic, żeby znaleźć się w świecie nieznanym na rządowych salonach.
Rok po samozwańczym powstaniu Państwa Islamskiego nadal więcej jest pytań niż odpowiedzi. Ani kraje arabskie, ani zachodnie nie wiedzą, co z tym narastającym problemem zrobić.
PAP / pk
W piątek mija 35. rocznica rozpoczęcia w Stoczni Gdańskiej strajku, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Jan Knior SJ
Jeśli chrześcijaństwo nie odrodzi się jako religia łącząca ludzi, aktywna w kulturze i obecna we wszystkich działaniach ludzkich, już wkrótce możemy znaleźć się w strefie zdominowanej przez religię i kulturę islamu.
Ojciec Tadeusz Sporny SJ przeżył Powstanie Warszawskie. Opowiada o codzienności w okupowanej stolicy i dramacie, jaki spotkał jej mieszkańców.
KAI / pk
Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskim jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. Wykazali się ogromnym bohaterstwem i poświęceniem. Nie przeżyło około 50 z nich: zginęli podczas ostrzałów i bombardowań, a niektórzy zostali bestialsko zabici przez Niemców ponosząc śmierć męczeńską.
Małgorzata Golik
Pas ziemi, ciągnący się od Pacyfiku do Zatoki Meksykańskiej, długi na 3400 km i szeroki na 80 km to Ameksyka: "pole bitwy za sprawą narkotyków, ale też dom dla mieszkających tam ludzi".
Sytuacja w Europie się zmienia. W kwestiach zatrudnienia to Polacy coraz częściej stają się grupą prześladującą, zwłaszcza w przypadku taniej siły roboczej z Ukrainy, Białorusi, czy Gruzji.
To dzięki niemu powiodło się lądowanie w Normandii. Roman Czerniawski, podwójny agent, wodził za nos samego Führera, który ufał jego meldunkom.
promocjamnw / youtube.com/ pk
W 605. rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia zachęcamy do obejrzenia niezwykłej animacji, przedstawiającej "ożywiony" obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" (1878).
KAI / pk
Bitwa pod Grunwaldem załamała potęgę Krzyżaków w Europie. Król Władysław Jagiełło swoje zwycięstwo przypisywał wstawiennictwu św. Stanisława, biskupa i męczennika.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}