Mało kto słyszał o tym, że Jana Pawła II usiłowano zamordować co najmniej 15 razy. Jeszcze mniej osób słyszało o próbie zamachu dokonanej z użyciem... bagnetu przez byłego księdza.
Lech Dorobczyński OFM
Jak najlepiej przeżyć rocznicę Powstania Warszawskiego?
Stefan Tompson / youtube.com / pk
Twórca polskiego pochodzenia nagrał piękny film z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.
PAP / jp
- Śpieszył się pomiędzy jednym pogrzebem a drugim i tylko siedem minut mógł poświęcić na ten sakrament - mówił o jednym z takich ślubów historyk.
Stanisław Zasada
"Żołnierze klęczeli dokoła w modlitwie, kiedy nagle pojawiły się nad nami bombowce niemieckie. Ściany trzęsły się do fundamentów. Spojrzałem na księdza stojącego u ołtarza..."
Stanisław Zasada
Wychodzi z płonącej katedry do pobliskiego klasztoru Jezuitów. Jest tam dużo cywilów, skryli się przed niemieckim ostrzałem z Zamku Królewskiego. Na widok krucyfiksu padają na kolana.
Ten wielki Polak zbudował w Stanach Zjednoczonych największe, najważniejsze mosty, służące do dzisiaj i nadal uznawane za nowoczesne.
Gdy papież Pius IX odkrył, że chrześcijanie w tym kraju przetrwali, bardzo się wzruszył. Po powrocie misjonarze odkryli tam całkiem inny katolicyzm. Ludzie praktykowali tak, jak to zapamiętali przed laty.
Dzieciństwo naznaczone drutem kolczastym i rozmowy w okratowanej poczekalni, to horror, o którym większość Polaków nie ma pojęcia.
Polonia Restituta
Czym dzisiaj jest wolność? Jak rozumiemy patriotyzm? Jakie obowiązki stoją przed nami, jako obywatelami nowoczesnej Polski? Obejrzyj transmisję z konferencji naukowej, poruszającej najważniejsze tematy współczesnej państwowości.
Piotr Kosiarski / Marek Lasota
Polski patriotyzm zbyt często sprowadzany jest do okazjonalnego i bardzo emocjonalnego manifestowania przywiązania do tradycji, kultywowania jubileuszy ważnych wydarzeń z przeszłości, ale także jest czymś, co można określić patriotyzmem "stadionowym".
"Mam dość własnych pieniędzy" - uciął szorstko negocjacje Polak, nie mając świadomości, że ci, którzy odrzucali oferty Johna D. Rockefellera, niezmiernie rzadko dobrze kończyli.
Tadeusz Jagodziński / Krystyna Strączek / Marcin Żyła
Jesteśmy dzisiaj skazani na fragmentaryczność informacji. Idealnym odbiorcą i nadawcą programu dającego całościowy obraz wydarzeń mógłby być chyba tylko Pan Bóg. Ale zdaje się, że akurat On nie jest tym zajęciem zainteresowany...
Mariusz Sepioło
Dokładnie 30 lat temu, 21 kwietnia 1988 roku, wykonano ostatni wyrok kary śmierci w Polsce. Przeczytaj o zbrodni i końcu Andrzeja Czabańskiego.
ucatholic.com / kw
Konklawe trwa do momentu, gdy jeden z "papieskich" kardynałów otrzyma co najmniej dwie trzecie wszystkich głosów, aby zostać wybranym papieżem. Zdarzyło się jednak tak, że jeden papież został wybrany... "przypadkowo". :)
Rodzinna historia głosi, że widok zrozpaczonego rodzica poruszył któregoś z funkcjonariuszy. Podszedł do zabitego i zerwał z jego munduru ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej i polskiego orła, który zawsze nosił na piersi. Następnie podszedł do ojca i ukradkiem wcisnął mu do ręki pamiątkę po synu.
Chłopiec zostaje obdarowany na koniec wizyty kolędowej obrazkiem z małym Jezusem. Nie jest zbyt zadowolony. Duchowny pokazuje malcowi jeszcze kolejne cztery obrazki. Ten niezrażony pyta: "A Dartha Vadera masz?".
Jak było naprawdę? Czy powinniśmy obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia? Nauka daje bardzo ważną wskazówkę w tym temacie.
Fundacja FREE walking TOUR Polska
29 października 2017 r. z inicjatywy Fundacji FREE walking TOUR Polska w miejscu nieistniejącego budynku przy ul. Józefińskiej 41 w Krakowie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca podopiecznych i pracowników Zakładu Sierot Żydowskich, działającego w tym miejscu do likwidacji 28 października 1942 r. Pamięć dzieci - ofiar Holokaustu zostanie uczczona przez posadzenie żółtych krokusów.
Piotr Kosiarski / DEON.pl
W Święto Lotnictwa Polskiego warto przyjrzeć się bliżej niezwykłej historii, która rozgrywała się w dwóch miejscach - wysoko w przestworzach i głęboko w ludzkich sercach. W sercach polskich lotników.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}