Co jeśli dziewczyna żyjąca w trakcie Holocaustu miałaby Instagrama?

Co jeśli dziewczyna żyjąca w trakcie Holocaustu miałaby Instagrama?
(fot. instagram.com/eva.stories)
kobieta.wp.pl / polsatnews.pl / kk

To prawdopodobnie najbardziej poruszający profil na Instagramie. Profil eva.stories ma już ponad 1,7 miliona obserwujących. Nie wiedzieliśmy wcześniej takiego projektu.

Eva Heyman jest z Budapesztu i ma 13 lat. To nastolatka jak każda inna: lubi tańczyć, słuchać muzyki i bawić się z rówieśniczkami. Tyle tylko, że od 75 lat nie żyje, bo 17 października 1944 roku zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Kilka miesięcy wcześniej zaczęła prowadzić dziennik, w którym opisywała życie codzienne w getcie i zsyłkę do obozu.

DEON.PL POLECA
Relacja z dziennika została zaadaptowana do medium społecznościowego w postaci popularnych Instastories. "Co jeśli dziewczyna żyjąca w trakcie Holocaustu miałaby Instagrama?" pytają twórcy profilu. Nad produkcją czuwało ponad 400 osób, a pomysłodawcą jest izraelski milioner Mati Kochavi. W ten sposób chce przekazać młodemu pokoleniu historię Holocaustu. W Polsce użytkownikami Instagrama są głównie osoby w wieku od 18-24 lat, ale Instastories cieszą się szczególną popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych Instagramerów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eva.Stories Official Trailer

Post udostępniony przez Eva (@eva.stories)

Pomysł wywołał pewne kontrowersje. Na łamach dziennika "Haaretz" Yuval Mendelson zarzucił pomysłodawcom "zły gust". Twierdzi też, że Instastories z getta leżą niedaleko selfie z bramą w Auschwitz, które nieustannie bulwersują. Z pewną nieufnością do projektu podchodzą zwłaszcza osoby starsze, co zauważa Deutsche Welle. Niektórzy rodzice, będący potomkami osób ocalałych, rekomendują je dzieciom jako uzupełnienie przekazanej wiedzy. Również przedstawiciele Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie uznali, że wykorzystanie Instagrama do upamiętnienia tragedii jest uzasadnione i skuteczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Co jeśli dziewczyna żyjąca w trakcie Holocaustu miałaby Instagrama?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.