Jedna z oryginalnych figurek z Lourdes znajduje się... w Krakowie

Jedna z oryginalnych figurek z Lourdes znajduje się... w Krakowie
(fot. shutterstock.com)
Lech Dorobczynski / facebook.com / mp

Jedna z oryginalnych figurek z Lourdes znajduje się w Krakowie. Tylko 5 minut piechotą od Galerii Krakowskiej.

Św. Bernadettcie Soubirous Maryja ukazywała się osiemnaście razy w Grocie Massabielskiej we Francji.

W 1864 pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch (pol. Józef Hugo Fabiś), opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous, podjął się wykucia figury Matki Bożej. Jedna z pierwszych trafiła do Polski - znajduje się w Krakowie w Kościele Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

"Figurę przywiózł do Polski francuski misjonarz ks. Piotr Soubieille, który przybył do Krakowa w 1866 roku jako organizator i przełożony odradzającej się Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Miłość do nowej ojczyzny i gorliwość apostolską oparł na fundamencie nabożeństwa do Niepokalanej z Lourdes. Dodatkowym motywem szerzenia tego nabożeństwa było jego cudowne uzdrowienie po ciężkim wypadku" - czytamy na stronie kościoła znajdującego się przy ulicy św. Filipa w Krakowie.

Księża misjonarze twierdzą, że figurka została wyrzeźbiona jeszcze za życia św. Bernadetty Soubirous, jako jedna z pierwszych.

W kaplicy na ścianach wiszą liczne wota, świadczące o nadzwyczajnych łaskach, które wierni otrzymują za wstawiennictwem Maryi w tym miejscu. W każdą środę zakonnicy odprawiają mszę dziękczynną za rozliczne łaski otrzymane za pośrednictwem Niepokalanej.

Objawienia miały miejsce w Grocie Massabielskiej niedaleko Lourdes. "Piękna pani" objawiała się 18 razy wiejskiej dziewczynie -  Bernadettcie Soubirous - w 1858 roku, pomiędzy lutym a lipcem.

Główne przesłanie objawienia dotyczyło Niepokalanego Poczęcia Maryi. Objawienia zostały uznane przez Kościół Katolicki za autentyczne w 1862.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Szarbel – człowiek, który wyprosił u Boga tysiące cudów

Libański mnich, pustelnik i asceta, który w Polsce pomógł już rzeszom potrzebujących. Współcześni mówili o nim „święty Bogiem upojony”. Jego życie było niezwykle proste, a zarazem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jedna z oryginalnych figurek z Lourdes znajduje się... w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.