Sierociniec w krakowskim getcie upamiętniony - 75 lat po brutalnej likwidacji

Sierociniec w krakowskim getcie upamiętniony - 75 lat po brutalnej likwidacji
(fot. Domena publiczna)
Fundacja FREE walking TOUR Polska

29 października 2017 r. z inicjatywy Fundacji FREE walking TOUR Polska w miejscu nieistniejącego budynku przy ul. Józefińskiej 41 w Krakowie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca podopiecznych i pracowników Zakładu Sierot Żydowskich, działającego w tym miejscu do likwidacji 28 października 1942 r. Pamięć dzieci - ofiar Holokaustu zostanie uczczona przez posadzenie żółtych krokusów.

W czasie II wojny światowej na terenie krakowskiego Podgórza niemieckie władze okupacyjne postanowiły utworzyć  "Żydowską dzielnicę mieszkaniową" - getto. To właśnie w tej dzielnicy, przy ul. Józefińskiej 41, w niewielkim, prawdopodobnie parterowym budynku znajdował się Zakład Sierot Żydowskich. 28 października 1942r., w czasie brutalnej akcji deportacyjnej, z sierocińca wyprowadzono około 200 dzieci wraz z opiekunami, którzy postanowili nie skorzystać z otrzymanej od Niemców propozycji porzucenia podopiecznych i pozostania w getcie. Wśród nich był między innymi wieloletni opiekun Zakładu Sierot Żydowskich w Krakowie, Dawid Kurzman oraz kierowniczka Zakładu, Anna Feuerstein. Zginęli razem ze swoimi wychowankami, zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu.

W latach powojennych, na skutek przebudowy skrzyżowania ulic Na Zjeździe, Józefińskiej i Limanowskiego, budynek, w którym mieścił się sierociniec, został wyburzony. Nie pozostał po nim żaden ślad. Od niedawna wiele budynków w tej okolicy jest oznaczonych i opisanych - tablice informacyjne ze szczegółami wskazują, jakie instytucje funkcjonowały w nich w czasie istnienia getta. Budynek sierocińca nie istnieje, a co za tym idzie, nie doczekał się upamiętnienia.

29 października 2017 r. o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej sierociniec w getcie krakowskim. Do inicjatywy zapoczątkowanej przez Fundację FREE walking TOUR Polska włączyło się również Żydowskie Muzeum Galicja w ramach realizowanego przez siebie Projektu Krokus. Uczestnicząca w tym działaniu młodzież sadzi cebulki żółtych krokusów, które kwitnąc wiosną mają przypominać o dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu. Tablica zostanie zatem obsadzona cebulami żółtych krokusów. O pomoc został także poproszony krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. Projekt finansowany jest przez Fundację FREE walking TOUR, której przewodnicy przez całe lato oprowadzali wycieczki po Krakowie, w czasie których zbierane były środki na ten cel. Inicjatywę wspomogli także członkowie Anti-Defamation League.

Po uroczystości, o godzinie 14:00, odbędzie się darmowa wycieczka po byłym terenie getta w Krakowie. Oprowadzą ją w języku polskim i angielskim przewodnicy Fundacji FREE walking TOUR Polska.

Kim jesteśmy?

Fundacja FREE walking TOUR jest organizacją zrzeszającą profesjonalnych przewodników miejskich. Została założona 10 lat temu w Krakowie, obecnie działa w sześciu miastach w Polsce oraz we Lwowie.  Pod marką Walkative! przewodnicy Fundacji codziennie oprowadzają w pięciu językach wycieczki za wolne datki, dostępne dla wszystkich - turystów oraz mieszkańców. Fundacja organizuje kurs przewodników miejskich po Warszawie oraz inne projekty realizujące jej główny cel - popularyzowanie wiedzy na temat lokalnej historii i kultury w kraju i poza jego granicami. Projekt upamiętnienia sierocińca w krakowskim getcie jest częścią obchodów 10-lecia Fundacji FREE walking TOUR Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sierociniec w krakowskim getcie upamiętniony - 75 lat po brutalnej likwidacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.