Tysiące Żydów zwracało się o pomoc do Piusa XII. Opublikowano nieznane listy

Tysiące Żydów zwracało się o pomoc do Piusa XII. Opublikowano nieznane listy
fot. Domana publiczna
KAI / pk

Niemiecki historyk Hubert Wolf z Münster wraz z zespołem odkrył w archiwach watykańskich około 15 tys. listów-petycji Żydów z całej Europy, którzy zwracali się do papieża Piusa XII o pomoc w związku z prześladowaniami przez niemieckich nazistów.

"Listy te są imponującymi osobistymi historiami, wstrząsającymi świadectwami prześladowań, cierpień i horroru podczas rządów nazistów" - powiedział Wolf w wywiadzie zamieszczonym w majowym numerze niemieckiego miesięcznika katolickiego "Herder Korrespondenz".

"Stolica Apostolska reagowała na wezwania o pomoc, kiedy tylko było to możliwe, na przykład finansowo, jedzeniem lub schronieniem" - powiedział Wolf. Czasami papież był również w stanie pomóc w prośbach o wizę lub pieniądze na podróż statkiem, aby uniknąć deportacji do obozów zagłady. Historyczne źródła pokazały, że Pius XII sam przeczytał wiele petycji i osobiście podejmował decyzję o pomocy.

Historyk szczegółowo opowiada o prośbie grupy Żydów, którym udało się uciec z Portugalii do Brazylii. "W tym przypadku sam papież zaangażował się w zdobycie wiz dla nich. Nuncjusz apostolski w Portugalii osobiście towarzyszył tej grupie, w tym dzieciom, do portu w Lizbonie, skąd mogli odpłynąć do Rio de Janeiro" - powiedział Wolf.

Jednocześnie Wolf podkreślił, że w chwili obecnej jest jeszcze za wcześnie na twierdzenie, czy działania Piusa XII w czasach panowania narodowego socjalizmu powinny zostać gruntownie przewartościowane. Jest on jednak przekonany, że "wizerunek papieża Piusa XII z pewnością musi być nakreślony jako bardziej złożony niż ma to często miejsce obecnie".

Dokumenty odkryte przez zespół historyków pod kierownictwem Wolfa znajdują się w archiwach związanych z pontyfikatem Piusa XII (1939-1958), które rok temu Watykan udostępnił do badań. "Ocena i oszacowanie tych listów, jak również wszystkich nowo dostępnych materiałów archiwalnych, jest wciąż w powijakach" - powiedział Wolf.

Historyk zapowiedział, że listy z petycjami o pomoc opublikuje w internecie. Zaznaczył, że pożądane jest też zbadanie jak największej liczby biografii autorów listów. "Wymaga to pomocy i wsparcia wszystkich zainteresowanych" - powiedział Wolf.

Niemiecki historyk Kościoła Hubert Wolf i jego zespół są jednymi z pierwszych naukowców, którzy już na początku marca 2020 r. mogli przeglądać w Watykanie materiały na temat pontyfikatu Piusa XII.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tysiące Żydów zwracało się o pomoc do Piusa XII. Opublikowano nieznane listy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.