Zapomniane żony Władysława Jagiełły

Zapomniane żony Władysława Jagiełły
Zdj.: Robson90/depositphotos.com
4 miesiące temu
PAP / tkb

Znają Państwo Annę Cylejską, Elżbietę z Pilczy lub Zofię Holszańską? Nie? Oto opowieść o zapomnianych żonach Władysława Jagiełły, które przyczyniły się do sukcesu pod Grunwaldem, były wpływowe i majętne, a także zapoczątkowały dynastię Jagiellonów – zwraca uwagę PAP.

Autor książki "Damy Władysława Jagiełły”, Kamil Janicki, tak opowiada o swoim najnowszym dziele: „Książka jest elementem cyklu, który realizuję od kilku lat. Jego ideą jest pokazanie polskiej historii z perspektywy kobiet, przejście przez całe polskie dzieje i opowiedzenie nie tylko o najważniejszych czy najsławniejszych polskich władczyniach, ale o całości dziejów i o tych ciekawych postaciach od początków Polski przynajmniej do upadku I Rzeczpospolitej. Przybliżenie kobiet, które zmieniły naszą historię, a dzisiaj istnieją często co najwyżej pod imieniem” – powiedział dla PAP.

Okres panowania Władysława Jagiełły jest niezwykle istotny dla Polski. Wszyscy znamy fakty takie jak bitwa pod Grunwaldem czy wielka wojna z Krzyżakami. Polska piastowska ustępuje miejsca Polsce Jagiellonów. Te kobiety (wymienione na początku artykułu - przyp. red.), przyczyniły się do niezwykłych sukcesów Jagiełły.

„Jeżeli chodzi o żony Jagiełły, oczywiście znamy Jadwigę Andegaweńską, choć bardziej z perspektywy legend, mitów, opowieści o świętej, a nie jako prawdziwego człowieka z krwi i kości. Znamy także upiększaną przez stulecia relację między nią a Jagiełłą. Wydaje się, że to było doskonałe, zgodne małżeństwo, zwłaszcza że o samym Jagielle pisze się wyłącznie w superlatywach. Tymczasem był to związek trudny, nieudany, skłócony. Jagiełło był starszy od Jadwigi o wiele lat, ona w momencie ślubu miała zaledwie lat 12, on był dorosłym mężczyzną. Nie znamy co prawda dokładnie jego wieku, ale różnica wieku była znaczna” – podkreślił Janicki.

Kolejne żony Jagiełły są postaciami wymazanymi z pamięci historycznej Polski. „Anna Cylejska była wnuczką Kazimierza Wielkiego, więc ostatnią dziedziczką dynastii Piastów. Tak ją w Polsce postrzegano, dlatego Jagiełło obawiał się jej wpływów. Nawet nie chciał jej poślubić pomimo nacisków otoczenia, twierdził, że jest zbyt brzydka. Potem znów oskarżał swoją żonę o zdradę, tym razem całkowicie otwarcie. Twierdził, że tak zażarcie uprawiała romanse z dwoma kochankami na raz, aż zapadła się podłoga w jej sypialni. Nie ma na to jednak dowodów, prawdopodobnie Anna raczej próbowała budować swoje stronnictwo polityczne, spotykać się z sojusznikami w najbardziej dyskretnym miejscu” – mówił dla PAP autor książki.

„Ich relacje były więc bardzo trudne, ale Anna ma wielki wpływ na dzieje Polski, ponieważ przez jej pokrewieństwo z hrabią Celje, który z kolei jest najbliższym doradcą króla Węgier, ona de facto ratuje Polskę przed atakiem z dwóch stron podczas wojny z Krzyżakami. Gdyby nie jej wpływy, zapewne nigdy by nie doszło do zwycięstwa pod Grunwaldem” – zaakcentował Janicki.

„Żony Jagiełły bowiem miały także wpływ na politykę i naszą historię, mimo wielkich przeciwności. Jagiełło miał trudne doświadczenia z Jadwigą, która tak jak on została koronowana królem, była dziedziczką królestwa, a Jagiełłę +przydano jej+ na męża. Musiał walczyć o każdą krztynę władzy, nie było jasne kto jest ważniejszy. Po jej śmierci król nigdy już nie chciał żadnej kobiety dopuścić do podobnej pozycji. Więc jego kolejne żony wywalczały sobie wpływy, ale robiły to +tylnymi drzwiami+, wykorzystując charakterologiczne niedociągnięcia Jagiełły” – wyjaśnił Janicki.

"Mimo tego bowiem, że Jagiełło jest postacią, którą praktycznie każdy kojarzy, niewiele o nim wiemy, a myślę, że warto. Więc mam nadzieję, że to będzie przyjemna lektura i pomoże lepiej zrozumieć tych bohaterów jako prawdziwe postaci z krwi i kości” - dodał.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Jelonek
37,00 zł

Prezentowane dzieło jest częścią projektu badawczego «Biblia w kulturze świata», a obejmować ma zarówno historię czasów biblijnych, jak i dzieje Izraela aż do czasów współczesnych. Choć Biblia jest pierwszorzędnym źródłem dla rozważań historycznych, nie jest...

Skomentuj artykuł

Zapomniane żony Władysława Jagiełły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.