Szczyt UE: nowe sankcje i zakazy dla Białorusi po incydencie w Mińsku

Szczyt UE: nowe sankcje i zakazy dla Białorusi po incydencie w Mińsku
Fot.: jorisvo/depositphotos
4 miesiące temu
PAP/tkb

Podczas szczytu przywódców UE w Brukseli zadecydowano o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, sankcji gospodarczych oraz zamknięciu przestrzeni powietrznej Unii dla białoruskich linii lotniczych - informuje PAP.

Pierwszym punktem szczytu była sprawa zmuszenia do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair z powodu rzekomego ładunku wybuchowego, o szczegółach tego wydarzenia informowaliśmy Państwa tutaj. Po dyskusji na ten temat zadecydowano potępić zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu oraz zatrzymanie przez białoruski reżim dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz Sofii Sapiegi, jak również wezwali do ich uwolnienia.

Oprócz zamknięcia przestrzeni powietrznej UE dla białoruskich linii lotniczych zadecydowano także o uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE, zaapelowano także do przewoźników mających siedzibę na terenie Unii o unikanie przelotów nad Białorusią, co zapowiedziały już AirFrance oraz KLM (Holandia).

Wiele krajów, nie tylko Unii Europejskiej, ocenia działania Białorusi jako skrajnie nieodpowiedzialne, przyrównuje wydarzenie do aktu państwowego terroryzmu oraz porwania samolotu. Niektórzy specjaliści przekazują, że to co zrobiła Białoruś jest na skraju wypowiedzenia wojny całej UE.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte
31,43 zł
44,90 zł

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Szczyt UE: nowe sankcje i zakazy dla Białorusi po incydencie w Mińsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.