Powrót po 75 latach. Polska parafia odzyskała swój skarb

Powrót po 75 latach. Polska parafia odzyskała swój skarb
Fot. Dawny Szpital św. Konstancji w Maciejowicach / Facebook
2 miesiące temu
wirtualnygarwolin.pl / kb

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy odzyskała pieczęć z końca XVIII wieku. Powrót zagubionego dzieła nastąpił po 75 latach.

O całej sprawie poinformował, za pośrednictwem facebooka proboszcz Bogusław Filipiuk. 3 maja na skrzynkę mailową parafii dotarła wiadomość z austriackiego zamku Auhof.

Słynna pieczęć z parafii Samogoszcz datowana jest na 1748 rok. Została odnaleziona podczas prac porządkowych w zamku.

Według Hansgeorg Löw-Baselli, pieczęć prawdopodobnie została zrabowana w 1945 roku przez żołnierza sowieckiego. W zamku Auhof, wojska radzieckie miały kwaterę dla 90 żołnierzy. 

„Zdewastowany kompleks budynków został zwolniony w kwietniu 1946 roku, żołnierze wycofali się z Auhof, ale pozostali w Austrii jako władza okupacyjna przez 10 lat, aż do podpisania traktatu państwowego w 1955 roku. W trakcie wieloletnich prac porządkowych odnaleziono i starannie zachowano waszą starą pieczęć parafialną z 1748 r., nie mając najmniejszego pojęcia o miejscu pochodzenia. Dopiero w 2018 roku rozszyfrowałem napis i cała nasza rodzina za pośrednictwem e-maila ustaliła możliwie poprawną siedzibę pieczęci” – zacytowała słowa właściciela zamku parafia na swoim facebooku.

Historia powrotu pieczęci do Samogoszczy zakończyła się pod koniec czerwca, kiedy proboszcz parafii otrzymał paczkę z historycznego dzieła.

"W kancelarii odnalazłem księgę z lat 1828-1836, w której jest znak tej pieczęci. Okazało się że pieczęć z XVIII w. po 100 latach powraca z zagranicy do parafii. Niech Bóg Szanownemu uczciwemu baronowi i wszystkim, którzy pomogli odnaleźć parafię pochodzenia pieczęci wynagrodzi swoją łaską” – podsumował proboszcz Bogusław Filipiuk.

Źródło: wirtualnygarwolin.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Euzebiusz z Cezarei
64,54 zł
92,20 zł

Historia kościelna Euzebiusza jest pierwszym i najważniejszym dziełem tego typu w Kościele. Dzięki niej nazywano jej autora "Ojcem historiografii chrześcijańskiej". Zdecydowana większość wszystkich informacji jakie posiadamy na temat pierwotnego Kościoła pochodzi właśnie z tego dzieła....

Skomentuj artykuł

Powrót po 75 latach. Polska parafia odzyskała swój skarb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.