Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Takie znalezisko trafia się niezwykle rzadko

Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Takie znalezisko trafia się niezwykle rzadko
fot. Warmia i Mazury / YouTube
warmia.mazury.pl / youtube.com / pk

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaleziony miecz "grunwaldzki" miał związek z jedną z najsłynniejszych bitew w historii Polski i Europy.

O odkryciu poinformował portal warmia.mazury.pl.

"Pod Olsztynem wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz «grunwaldzki» z pełnym osprzętem. Cenne artefakty zostały przekazane marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi i trafią do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem" - czytamy na portalu.

Miecz do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przekazał pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew.

DEON.PL POLECA

"To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie" - mówi Miedwiediew.

Jak podkreśla portal, miecz nie bez przyczyny trafił do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem; istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że oręż "miał związek" z jedną z najsłynniejszych bitew w historii Polski i Europy.

"Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi" - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, cytowany przez portal warmia.mazury.pl.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominik W. Rettinger

Ostatnia misja - morderstwo, które wstrząsnęło średniowieczną Europą.

Przełom tysiącleci. Na królewskich dworach i w biskupich pałacach toczy się brutalna walka o wpływy, a wszystkie ścieżki politycznych intryg zbiegają się w Rzymie. Rosnący w siłę...

Skomentuj artykuł

Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Takie znalezisko trafia się niezwykle rzadko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.