Mroczne, zimne i ponure? Jak naprawdę wyglądały średniowieczne kościoły?

Mroczne, zimne i ponure? Jak naprawdę wyglądały średniowieczne kościoły?
Fot. Kadr z filmu "Imię róży" / Sankhara / YouTube
The Conversation / pk

Okazuje się, że kościoły, klasztory, bazyliki i katedry z czasów średniowiecza nie posiadały ponurego wyglądu, a ich ściany nie prezentowały się surowo i smutno. Badania naukowców rzucają na ten okres zupełnie nowe światło - informuje portal "The Conversation".

Średniowiecze rozpoczęło się w IV wieku, wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa w Europie Zachodniej. Epoka ta w sztuce, literaturze, kinie i telewizji często przedstawiana jest jako pełna mroku, złowrogiej atmosfery i plag, które przechodziły przez Europę. Przedstawiony w kulturze masowej obraz charakteryzuje się brudnymi miastami oraz charakterystyczną, ponurą architekturą - czytamy na stronie.

Średniowieczne obiekty sakralne w popkulturze przedstawiane są w sposób ponury i mroczny

Według portalu, jednym z najbardziej jaskrawych przykładów ukazania w ten sposób średniowiecznej architektury jest głośny film Jeana-Jacquesa Annauda pt. "Imię róży", w którym średniowieczne opactwo jest surowe, ciemne i emanujące chłodem.

DEON.PL POLECA

Tymczasem okazuje się, że badania naukowe prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach i wsparte nowoczesnymi technikami rekonstrukcji cyfrowej, obalają powszechne przekonania o "mroczności" średniowiecznych świątyń, pokazując nam ich zupełnie odmienne oblicze.

Jak informuje "The Conversation", dzięki analizie historycznych źródeł, badań archeologicznych oraz szczegółowego przyjrzeniu się fizycznym obiektom i budowlom, ukazuje się przed nami niespodziewanie bogata i kolorowa panorama tego okresu.

Rekonstrukcja konstantyńskiej bazyliki Świętego Piotra w Rzymie

Portal jako przykład podaje rekonstrukcję pierwszej bazyliki Świętego Piotra, która zbudowana została w Watykanie za panowania cesarza Konstantyna. Obiekt ten został później zburzony i zastąpiony przez nowy budynek, który przetrwał do współczesności. Dane historyczne zgromadzone przez badaczy posłużyły do stworzenia wirtualnego modelu tego historycznego budynku. Oto on:

Okazuje się, że kościoły, klasztory, bazyliki i katedry z tamtych czasów nie posiadały ponurego wyglądu, a ich ściany nie prezentowały się surowo i smutno. Nawet w przypadku całkowitego zniknięcia tych budowli, prace rekonstrukcyjne pozwalają stwierdzić, że średniowieczne obiekty sakralne były jasne, kolorowe i przestronne - informuje "The Conversation".

Źródło: The Conversation / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Mroczne, zimne i ponure? Jak naprawdę wyglądały średniowieczne kościoły?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.