Papież chce zreformować duszpasterstwo przy bazylice Św. Piotra

Papież chce zreformować duszpasterstwo przy bazylice Św. Piotra
Fot. depositphotos.com
3 tygodnie temu
vaticannews.va / Krzysztof Bronk / tk

Kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter bazyliki św. Piotra poinformował, że papież Franciszek chce zreformować duszpasterstwo przy świątyni. - Chodzi o to, by lepiej docierać do pielgrzymów, nawet jeśli przybywają do Watykanu dość rozproszeni – powiedział kard. Gambetti.

Kard. Gambetti przyznał, że rozważa się różne możliwości, począwszy od zmian w watykańskiej liturgii, wprowadzenia do niej nowych języków, form modlitwy i adoracji. Większy nacisk ma być położony na samą postać św. Piotra, by lepiej przybliżyć go pielgrzymom oraz dostrzec tych, którzy do jego grobu pielgrzymują pieszo.

- Chcemy uświadomić ludziom sakralność tego miejsca, a także otworzyć ich na piękno, przede wszystkim liturgii, ale także obecnych w tej świątyni dzieł sztuki – mówi kard. Gambetti. Zdaniem papieskiego wikariusza dla Watykanu trzeba uwzględnić obecność ludzi, którzy nie są dojrzali w wierze, ale przybywając do Bazyliki św. Piotra odkrywają w sobie wymiar duchowy i nowe pragnienia.

Bazylika rozbudza w niewierzących pragnienie Transcendencji

- Istnieje dość szeroka warstwa społeczeństwa, która przybywa tu i odkrywa w sobie pragnienie kontaktu z Transcendencją, nawet jeśli nie potrafią tego nazwać. Przeżywają swoiste trzęsienie ziemi, które narusza ich fundamenty i wydobywa na wierzch podstawowe pytania i pragnienia. Nawet jeśli przybywają tu dość rozproszeni, bo z różnych stron działają na nich różne bodźce - powiedział archiprezbiter.

- Do tych ludzi trzeba się zwrócić, albo pokazać im przynajmniej, że te pragnienia, które w sobie odkrywają mogą mieć jakiś punkt oparcia. Dlatego i my musimy dostosować do nich nasz sposób komunikacji, nie samo przesłanie, ale sposób przekazu tego, co mówimy o Jezusie, aby mogli to zrozumieć. Może w tym również pomóc język piękna, dzieł sztuki, piękno tego miejsca - zauważył kard. Gambetti.

Źródło: vaticannews.va / Krzysztof Bronk / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Artur Kasprzak
48,30 zł
69,00 zł

Celem Autora jest przede wszystkim pokazanie, w jaki sposób Kościół we Francji próbował zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosły ze sobą zmiany społeczno-kulturowe zachodzące w społeczeństwie francuskim, które odcisnęły swoje piętno również na Kościele, i...

Skomentuj artykuł

Papież chce zreformować duszpasterstwo przy bazylice Św. Piotra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.