Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE / POOL)
Vaticannews/KAI/dm

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z papieżem Franciszkiem było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

- Pośród ran i zniszczeń wojennych, Duch Święty zasiał w młodym sercu Chiary ziarno braterstwa i komunii. Ziarno, które pociągnęło ludzi wszystkich języków i narodów mocą Bożej miłości, która tworzy jedność, nie wykluczając różnorodności, a wręcz przeciwnie, wzmacniając ją i harmonizując - powiedział Franciszek.

- Papież i biskupi nie służą zewnętrznej jedności, »jednolitości«, ale tajemnicy komunii, jaką jest Kościół w Chrystusie. Można powiedzieć, że jedność jest »marzeniem« Boga. Jego zamiarem jest pojednanie i zharmonizowanie wszystkiego i wszystkich w Chrystusie -powiedział papież Franciszek.

Franciszek podkreślił, że właśnie temu „marzeniu” poświęcił swoją encyklikę Fratelli tutti. - Jedność jest niezwykle ważna w świecie, w którym, pomimo globalizacji, brakuje wspólnego kursu, a pandemia grozi pogłębieniem nierówności - zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA

- Duch Święty wzywa nas, abyśmy mieli odwagę bycia jednością, wychodząc od świadomości, że jedność jest darem. Jedność, którą dał nam Jezus Chrystus i którą nadal nam daje, nie jest jednomyślnością, nie jest zgodą za wszelką cenę. Przestrzega podstawowego kryterium, jakim jest szacunek dla osoby, szacunek dla drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego, słabego i wykluczonego - stwierdził Franciszek.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Vaticannews/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.