"Tak myślę". Podcast Tomasza Terlikowskiego co tydzień w DEON.pl

"Tak myślę". Podcast Tomasza Terlikowskiego co tydzień w DEON.pl
Tomasz Terlikowski z podcastem "Tak myślę" w DEON.pl (fot. deon.pl)
0:00
- 0:00
1 miesiąc temu
Deon.pl

Tomasz Terlikowski, uznany publicysta i doktor filozofii, rozpoczyna we współpracy z DEON.pl nadawanie autorskiego podcastu zatytułowanego "Tak myślę". W pierwszym odcinku, którego premiera odbywa się dziś, red. Terlikowski rozmawia o zakończonej w Warszawie konferencji "Ochrona dzieci Bożych" i o wpływie Angeli Merkel na niemiecką chadecję. Przedstawia też sytuację chrześcijan w Libanie i wyjaśnia, dlaczego zwierzchnicy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nie chcą uznawać patriarchy ekumenicznego Bartłomieja.

"Tak myślę" to podcast o bioetyce, religii, Kościele, cywilizacji i ewangelizacji - zapowiada red. Tomasz Terlikowski we wstępie do materiału.

- Będziemy się spotykać regularnie, by wspólnie z gośćmi albo samodzielnie, podsumować tydzień w Kościele i w kościołach, porozmawiać o problemach religijnych, etycznych, cywilizacyjnych czy społecznych. Startujemy - zaprasza publicysta.

Konferencja w Warszawie "Ochrona dzieci Bożych"

Tematem nr 1 w tym tygodniu była bez wątpienia międzynarodowa konferencja w Warszawie, poświęcona ochronie nieletnich w Kościele - podkreśla autor podcastu "Tak myślę". A jak walkę z nadużyciami seksualnymi w polskim Kościele na tle działań w innych krajach widzi gość red. Terlikowskiego, ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego?

- Nadrabiamy zaległości co do świadomości tego problemu. 20-25 lat temu, gdy była mowa o pedofilii klerykalnej, to wydawało się, że ten problem dotyczy Australii, Irlandii czy Stanów Zjednoczonych. To był fałsz, to był błąd. Okazało się, że problemy u nas są podobne do tych w innych krajach zachodnich - stwierdza ks. Kobyliński.

Czy w Kościele polskim mamy już do czynienia z pożądanym przez papieża Franciszka duszpasterskim nawróceniem na pokrzywdzonych - dopytywał red. Terlikowski.

- Gdy chodzi o kwestie formalne, to wszystko funkcjonuje bardzo dobrze. W poszczególnych diecezjach są mianowane kompetentne osoby do zajmowania się problemem. Jeżeli już dochodzi do zgłoszenia przestępstwa, to te młyny mielą bardzo szybko - ocenia ks. Kobyliński.

- Nie wystarczą jednak same regulacje - potrzebna jest zmiana mentalności. Pod tym względem jest znacznie gorzej i potrzeba wielu lat na zmianę świadomości, rozumienia tego bardzo bolesnego problemu. Niestety, jest ciągle bardzo niska świadomość społeczna w rodzinach, w innych grupach społecznych, a ten problem w czasie pandemii narasta - mamy eksplozję różnych form przestępstw i wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży - ostrzega ks. Kobyliński.

Dramat chrześcijan w Libanie i konflikt w łonie prawosławia

Kolejnym tematem pierwszego odcinka podcastu "Tak myślę" jest sytuacja chrześcijan w Libanie i w sąsiednich krajach. Red. Terlikowski stawia pytanie, czy mówimy o dramatycznej przyszłości czy o nieodległym końcu chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

Z kolei w obrębie prawosławia w ostatnim czasie dochodzi do tarć i silnych konfliktów. Dlaczego głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odrzuca władzę honorowego zwierzchnika prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I? To również jeden z tematów poruszonych w pierwszym odcinku podcstu "Tak myślę".  

Czy to jeszcze chadecja?

Jak kanclerz Angela Merkel zmieniła niemiecką chadecję i czy po tych zmianach CDU można jeszcze uznawać za partię chrześcijańską?

Szokiem dla większości jej konserwatywnych kolegów było już to, że została przywódczynią CDU i kanclerz Niemiec - przypomina red. Terlikowski. Po epoce mężczyzn o konserwatywnych poglądach, na czele niemieckiej chadecji stanęła kobieta z danego NRD, protestantka, rozwódka, żyjąca w drugim związku. Jakie piętno na CDU po latach rządzenia odcisnęła Angela Merkel?

- CDU i przekreślone "C" - czy to jest jeszcze partia chrześcijańska? - dopytywał red. Terlikowski. Według Olgi Doleśniak-Harczuk, zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika "Nowe Państwo", politycy CDU w sferze deklaratywnej wciąż określają się jako katolicy czy protestanci, ale robią to na potrzeby przekonania do siebie bardziej konserwatywnych wyborców.

- To "C" zostało już właściwie tylko w nazwie, jako poza, symbol, po ludziach - jak kanclerz Konrad Adenauer - którym na tych wartościach zależało - mówi Olga Doleśniak-Harczuk. W praktyce rządy kanclerz Merkel oznaczały przyjmowanie i realizację różnych postulatów, które z ideami chrześcijańskimi nie miały nic wspólnego. - Zobaczmy, co się stało w niemieckim Bundestagu w czasie rządów kanclerz Angeli Merkel. Mam na myśli kwestie aborcji, eutanazji, czy tzw. wspomaganego samobójstwa, kwestię tzw. małżeństw jednopłciowych - wymienia zmiany Olga Doleśniak-Harczuk.

Jak opisuje, na spotkaniach partyjnych CDU występują różne frakcje wewnętrzne: obok grupy konserwatywnych kobiet jest stowarzyszenie osób homoseksualnych w CDU, a jeszcze obok CDU za życiem. - Tworzy się taki tygiel poglądów, do tego ze sobą sprzecznych, że CDU nie może być naprawdę "C", czyli wyrażać i realizować poglądów chrześcijańskich - podkreśla rozmówczyni red. Terlikowskiego..

Gdzie słuchać podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego?

Podcast Tomasza Terlikowskiego będzie co tydzień dostępny na portalu DEON.pl - emisja w każdy piątek.

Posłuchaj całego odcinka

Można go również słuchać w serwisie Spotify.

Użytkownicy Youtube znajdą podcast także na tej platformie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

"Tak myślę". Podcast Tomasza Terlikowskiego co tydzień w DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.